wtorek, 17 czerwca 2014

Romantyk Boży

Autor: Stanisław Dziedzic
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: publicystyka, biografia
Liczba stron: 334
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M


 
Romantyk Boży jest to książka, która opisuję mało znane fakty z życia Karola Wojtyły, którego biografia kojarzy się nam głównie z jego drogą duszpasterza. Jednak błogosławiony miał niezwykły talent, który pomógł mu zjednać sobie serca wielu ludzi zarówno w latach młodzieńczych, jak i po święceniach.


Wojtyła był aktorem, pisarzem, poetą i to w dodatku bardzo dobrym. Publikacja pokazuję jak kształtowały się przez długie lata artystyczne talenty przyszłego Papieża. Dzięki temu utworowi, możemy poznać pewne fakty z życia Lolka. Poznamy ludzi, którzy modelowali jego duszę artystyczną poczynając od małego miasteczka, Wadowic, a kończąc na Rzymie.


To niesamowite jak wielki wpływ miały na Karola Wojtyłę utwory znanych pisarzy, poetów, a także muzyków. Pierwsze utwory pisał pod wpływem głębokiej wiary, która powiększała się na wskutek emocji, związanych ze śmiercią bliskich i wojną. W lekturze zawartych jest kilka dzieł pisarza, modlitw i wierszy, dzięki czemu będziemy mogli samemu ocenić jego twórczość. Autor zamieścił także kilka czarno-białych fotografii, przedstawiających życie teatralne Lolka, a także krąg kulturalny, który go otaczał, przede wszystkim artystów.


Książka nie jest naukową publikacją, przez co nie powoduje problemów z przyswojeniem. Jest to cząstkowa bibliografia opisująca najbardziej wrażliwą stronę Ojca Świętego. Liczne tłumaczenia ukazały fenomen literacki Papieża. Kulturę słowa, umiejętność porywania tłumów, zaczęto postrzegać nie tylko w kontekście oczywistego charyzmatu, ale także doświadczeń artystycznych. Jeśli jesteście zainteresowani poznaniem historii rodem art gratia artis to zachęcam do przeczytania twórczości pana Dziedzica.Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    7 komentarzy:

 1. Sam tytuł książki zachęca do sięgnięcia po nią, obiecuje inne spojrzenie na Karola Wojtyłę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, sam tytuł już sugeruję o czym jest książka.

   Usuń
 2. Z tą lekturą wcześniej się nie spotkałem. Może uda się przeczytać na urlopie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mojej ciotki to z pewnością będzie trafiony prezent.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przyjemnie wspominam lekturę tej książki. Sporo dowiedziałam się o twórczości literackiej Karola Wojtyły oraz o jego próbach teatralnych.

  OdpowiedzUsuń
 5. O postaci Karola Wojtyły bardzo chętnie poczytam. Imponował mi nie tylko jako Papież, ale i jako zwykły człowiek.

  OdpowiedzUsuń