czwartek, 5 czerwca 2014

Magiczny kotek

Tytuł: Magiczny kotek. Nadmorska przygoda
Autor: Sue Bentley
Rok wydania: Warszawa 2007
Gatunek: przygodowa,bajka
Liczba stron: 127
Źródło/Wydawnictwo: Wilga
Ilustrację: Angela Swan 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Magiczny kotek, tak zatytułowana jest seria opowiadań dla dzieci. Kiedy ujrzałem okładkę i burego kotka, z szmaragdowymi oczami wprost nie mogłem od niej oderwać wzroku. Książeczka połyskuję zielono-metalicznymi gwiazdkami oraz żółtymi muszelkami. Przyznaje, że robi wrażenie, ale nie oceniamy książki po okładce, więc przeczytałem kilka akapitów, w sumie nie długi prolog. Historia wciąga, już od pierwszych słów.

Bohaterem jest kotek, Płomyczek, książę z odległej krainy, który uciekając przed rządnym władzy wujem ukrywa się w naszym świecie. Zwierzątko ma magiczną moc, która pozwala mu zmieniać formę, w swoim świecie jest lwem.

Na swej drodze spotyka dziewczynkę, Martę, która opiekuje się nim do czasu, aż ten nabierze sił do powrotu, do domu. Marta chodzi do podstawówki, przeprowadziła się nad morze razem z rodzicami, artystami. Czuje się bardzo samotnie w nowym miejscu, dlatego cieszy ją obecność mówiącego kotka. Dziewczynka obiecuje, że nie wyjawi tajemnicy Płomyka i udzieli mu schronienia, przed szpiegami Hebana, wuja.

Sue Bentley ma lekkie pióro, do tego jej opowieść jest bardzo fascynująca. Magia w bajce używana jest tylko w chwilach kryzysu i zawsze w dobrej wierze, poza tym głównym wątkiem jest przyjaźń, jaka nawiązuje się między księciem, a Martą. Końcówka zostawia pewien niedosyt, lecz jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę, że powieść skierowana jest do dzieci. Podsumowując, całkiem przyjemna opowieść o tym, jak poznać przyjaciół i spędzić przyjemnie wakacje, polecam wszystkim maluchom, zainteresowanym dobrą przygodą.

3 komentarze:

 1. Bajki z kotkami zawsze przyciągają dzieci, do tego odpowiednia treść i maluchy siedzą jak zaczarowane :)

  OdpowiedzUsuń
 2. o tak, bajki z zwierzętami w roli głównej fascynują dzieciaczki, a kotki to takie zwierzątko, które kojarzy się z miękkim dotykiem, przytulanką i ciepłym miałczeniem :)
  muszę spojrzeć w zaprzyjaźnionej księgarni i sprawdzić czy mają książkę :)
  pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę w takim razie polecać.

  OdpowiedzUsuń