piątek, 13 czerwca 2014

Cristiada i Cristeros Miłość i Krzyż

Powstanie Chrystusowców (Cristeros), znane również jako Cristiada – to okres kilkuletnich walk w Meksyku pomiędzy  katolikami – powstańcami, a antyklerykalnym rządem meksykańskim w latach 1926–1929. W walkach zginęło 90 tysięcy osób.

Zestaw zawiera film Cristiada na płycie DVD, książkę z biografią bł. Jose Luisa Sáncheza del Río, czternastoletniego męczennika w armii Cristeros, modlitwy do błogosławionego Jose.


Andy Garcia (Nominowany do Oscara), generał i błogosławiony Jose


Obsadzie przewodzi Andy Garcia odgrywający rolę gen. Gorostiety, wojskowego w stanie spoczynku, który przyglądając się z żoną (Eva Longoria) temu, jak Meksyk pogrąża się w brutalnej wojnie domowej, wzbrania się z początku przed zaangażowaniem w sprawę. Jednak wkrótce staje się porywającym tłumy przywódcą, zdolnym do złożenia ofiary z własnego życia. Zamienia bandę prześladowanych za wiarę nieudolnych rebeliantów w bohaterów będących siłą, z którą trzeba się liczyć. Generał ma niewielkie szanse w walce ze wszechwładnym i bezwzględnym prezydentem Callesem, ale ludzie, których spotyka na swej drodze, młodzi idealiści, zadziorni renegaci, a przede wszystkim jeden niezwykły nastolatek imieniem Jose, uświadamiają mu, że odwaga i wiara mogą narodzić się nawet wtedy, gdy już nie można liczyć na sprawiedliwość.

błogosławiony Jose Sanchez del Rio (fotka z filmu)


Cristiada – jest opartą na faktach historią ludzi, którzy decydują się na podjęcie największego ryzyka dla dobra swoich rodzin, wiary i przyszłości swojego kraju. Fabuła filmu przybliża skrywane przez lata prawdziwe wydarzenia powstania Cristeros, które w latach 1926-1929 wstrząsnęło Meksykiem.


Męczennik idący na śmierć (fotka z filmu)

Wiosną 1926 roku Pius XI rozkazał publiczne modły za Meksyk w rzymskich kościołach. Było to niezwykłe polecenie - podobne zostało poprzednio wydane podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Jednocześnie Stolica Apostolska starała się za pomocą dyplomacji przekonać prezydenta Callesa do zaprzestania prześladowań. Ten odmówił. Papież polecił zamknąć wszystkie kościoły. Od 1 sierpnia 1926 roku w Meksyku nie odprawiano żadnej mszy świętej!1

Eva Longoria (fotka z filmu)

Powstanie było skierowane przeciwko antykościelnym postanowieniom konstytucji meksykańskiej z 1917 oraz polityce rządowej. Początkowo opór Cristero miał charakter pokojowy (np. zawieszenie odprawiania nabożeństw w całym Meksyku), później przerodził się w drobne potyczki. Biskupi wezwali do bojkotowania rządu, nauczyciele katoliccy odmówili uczenia w świeckich szkołach, odmawiano nawet korzystania z transportu publicznego. Działania te zostały poparte przez papieża. Od stycznia 1927 toczyły się już regularne walki. Rebelianci nazwali się Cristeros, ponieważ uważali, że walczą w imieniu i o sprawę Chrystusa. Konflikt zakończył się dopiero po podjęciu mediacji przez amerykańskiego ambasadora. Za wybuch starć obwiniany jest Plutarco Elías Calles (wybrany na prezydenta kraju w 1924), który wprowadzeniem antykościelnych ustaw (tzw. Prawa Callesa) bez przeprowadzenia konsultacji spowodował zaognienie stosunków ze środowiskami katolickimi.

Rewolucyjne państwo meksykańskie odpowiedziało terrorem. Rozbijano oddziały powstańcze, rozstrzeliwano księży. Torturowano i zabijano działaczy laikatu. Stojąc przed plutonem egzekucyjnym 1 kwietnia 1927 roku, jeden z najsławniejszych męczenników, Anacelto González Flores, powiedział:
Umieram, ale Bóg nie umiera. Niech żyje Chrystus Król!2
Taka ciekawostka: Niedawno ukazała się książka węgra Stefana Incze żyjącego w latach 1880-1940, który był świadkiem wydarzeń w Meksyku. Książka nie jest w żaden sposób powiązana z filmem (choć na okładce wykorzystano obraz z filmu) poza tym, że akcja książki toczy się w Meksyku w podobnym okresie.

Autor: Stefan Incze
Rok wydania: 2013
Gatunek: wojna, historia
Liczba stron: 304
Źródło/Wydawnictwo: AA, Dębogóra


Stefan Incze to pseudonim literacki węgierskiego jezuity, o. Béli Bangha (1880–1940). Należy on do najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego na Węgrzech. Był znanym rekolekcjonista oraz popularnym pisarzem. W latach dwudziestych XX w. miał okazje bezpośrednio zapoznać się z dramatyczna sytuacja panująca w Meksyku.

Jego poruszająca powieść
Cristeros. Miłość i Krzyż, przypomina „Quo vadis” H. Sienkiewicza, lecz przeniesione w inna epokę, w krajobraz innego regionu świata.

Piękna Lenora, pracująca w ministerstwie cenzury, jest narzeczona kapitana Ramona Torresa. W tym czasie w Meksyku ateistyczny rząd buduje „nowy świat”, usiłując terrorem zniszczyć Kościół. Jako oficer, Torres natrafia na opór katolików i heroiczne świadectwo ich wiary. Czy spotkanie dziewczyny o imieniu Guadelupe może odmienić jego życie? Czy walczący w swej obronie cristeros są jeszcze wierni chrześcijańskiej nauce o miłości nieprzyjaciół? Nie ma miejsca dla wroga.

Książka
Cristeros. Miłość i Krzyż została wydana w czasie, gdy na ekranach kin wyświetlany jest głośny film Cristiada. Powieść opowiada inną historie niż film, w podobny sposób przekazując prawdę historyczną oraz uwzględniając realia epoki. Obydwa dzieła wzajemnie się dopełniają, okazując nam heroiczne świadectwo meksykańskich Cristeros, którzy oddawali życie za wiarę.
Na zakończenie kilka słów, ciekawe, że mimo usilnych starań, aby film, książka i w ogóle cała historia nie zrobiła furory w Polsce, zarówno Cristiada, jak i Cristeros odniosły sukces i pokazały, że należy walczyć o swój kraj, swoje przekonania, wolność oraz wiarę. Film obejrzałem na DVD, nie udało mi się obejrzeć go w kinie, gdyż godziny wyświetlania, tej znakomitej ekranizacji były po prostu śmieszne. Polecam z całego serca książkę i film, są one niezwykle emocjonującą przygodą, a także fascynującą opowieścią, która daje sporo do myślenia.
1Fragmenty rozdziału „Krucjata trwa” z książki prof. Chodakiewicza „Między Wisłą a Potomakiem” (2012), poświęconego obronie wiary katolickiej i chrześcijańskiego charakteru cywilizacji zachodniej.
2Ibidem.
3. Fotki pochodzą z internetu, informację biograficzne o błogosławionym Jose oraz autorze pochodzą z książki i po części również z internetu.

1 komentarz:

  1. Film oglądałam i mam również na płycie.
    Bardzo dobrze fabułą "dokumentuje" tamte czasy i robi niesamowite wrażenie.
    A o książce nie wiedziałam. Będę szukać.

    OdpowiedzUsuń