niedziela, 29 czerwca 2014

Polska, Polacy i suwerenność

Autor: Ryszard Legutko
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek:  socjologia, filozofia
Liczba stron: 153
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M


 
Ryszard Legutko, którego znałem głównie z dzieł filozoficznych, ale także z wystąpień w Parlamencie Europejskim, stworzył śmiałą publikację, w której opisuje jakim narodem się staliśmy i dokąd zmierzamy.

Pierwsze rozdziały omawiają takie pojęcia jak: tożsamość polska i myślenie suwerenne. Bez suwerenności i odpowiedniej patriotycznej postawy nie możemy być narodem, czy jednak w dobie zakłamanych mediów i postkomunistycznych rządów czujemy się nadal Polakami, czy w wyniku długotrwałej niewoli staliśmy się obojętni na los naszej Ojczyzny?

Profesor Legutko porusza bardzo ważne tematy, szczególnie teraz, gdy polityka narodowościowa, a w zasadzie myślenie narodowościowe przeżywa głęboki kryzys. Pisarz zwraca uwagę, że PO z premierem Tuskiem, czują się tak swobodnie, że nie muszą już nawet się tłumaczyć ze swoich błędów. Nieudolność i kłamstwa wykazała Tragedia Smoleńska, kiedy to rząd oddał śledztwo Rosji, okazując w ten sposób całkowitą wobec tego dramatu obojętność. Świat zobaczył, że Polska jest słaba, a zwierzchnictwo nad władzą dalej należy do wschodniego sąsiada. Czy to znaczy, że zapomnieliśmy o suwerenności, o którą nasi dziadowie przelewali krew i którą tak trudno było wywalczyć? Nie, jesteśmy narodem, który potrafi się zjednoczyć, pokazaliśmy to nie raz, wbrew nagonce niekompetentnego rządu i mediów.

Książka budzi niesamowite emocję, trzeba więc przygotować się na dawkę solidnej szczerości ze strony pana Ryszarda. Wiem, że takie spojrzenie będzie budziło u wielu czytelników krytykę, ale myślę, że słowa zawarte w tej książce są potrzebne. Nie możemy zapomnieć o tym kim jesteśmy i skąd się wywodzimy. Nie zapominajmy o historii i tradycji, a w szczególności o wierze, bo o nią także ciężko zabiegali nasi przodkowie, a jest ona potrzebna, gdyż stanowi równowagę w tym ogarniętym obłędem świecie.

Lektura bardzo mocna, znakomicie opisuję realia współczesnej polityki Polski, a także absurdy i niedorzeczności Unii. Mam nadzieje, że książka profesora odbije się szerokim echem i przemówi do rozsądku nie tylko inteligencji, zapatrzonej w zachodnią politykę, ale także do każdego kto nie rozumie co się dzieję, do każdego kto ma zamknięte oczy. Polecam gorąco tą pozycję i zapraszam do czytania.


Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

3 komentarze:

 1. Dzięki za recenzję! Niedawno zastanawiałem się nad lekturą tej książki, ale potrzebne było mi jakieś upewnienie się. Teraz wiem, że ta publikacja na pewno przypadnie mi do gustu. Muszę po nią sięgnąć, gdy uporam się już ze stosem pozycji czekających na mnie. A co do ostatniego akapitu to nie mam w sobie aż tyle optymizmu, żeby wierzyć, że ta książka odbija się szerokim echem. Większość doskonałych książek pozostaje nieznana dla szerszego grona czytelników. Mówi się właściwie tylko o kilkunastu najbardziej znanych pisarzach. Choć są od tego wyjątki np. "Resortowe dzieci". Nie wiem, czy czytałeś tę książkę. Jeśli nie to polecam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałem, chociaż znam tą książkę z recenzji i mam na nią ogromną ochotę, na pewno nie długo przeczytam.

   Usuń
 2. Jestem ciekawa treści tej książki. Z pewnością dużo bym z niej wyniosła.

  OdpowiedzUsuń