niedziela, 22 czerwca 2014

Pokonaj swoje demony

Autor: Ojciec Łazarz
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: filozofia, teologia
Liczba stron: 126
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M

 
Kościół koptyjski wywodzi się z pierwotnego Kościoła egipskiego, którego założycielem według tradycji miał być św. Marek Ewangelista. Odegrał czołową rolę w kształtowaniu się pierwotnej chrześcijańskiej teologii.
 
Ojciec Łazarz, pustelnik, żyjący na Górze Colzim, gdzie znajduje się grota świętego Antoniego, opowiada nam o tym, jak na swojej drodze życiowej odnalazł Boga. Ojciec nie zawsze był osobą wierzącą, można śmiało rzec, że jego ideologia i filozofia daleko odbiegały od wiary. Jednak pewnego dnia, coś pękło w jego sercu (po śmierci Matki) i zaczął szukać wolności oraz Boga. 
 
Usłyszał głos Matki Bożej, która odpowiedziała na jego żale. Jego mama nie żyła i nigdy nie pogodził się z jej odejściem, szukał zastępstwa i takowe znalazł, gdy poprosił w modlitwie. Od tego momentu jego życie nabrało sensu. Odnalazł nie tylko wiarę, ale również szczęście i miłość. Jego los na zawsze splątał się z Bogiem i Koptami w Egipcie.
Książka, to lekkie opowiadanie, które budzi sporo emocji. Poznając dzieje mnicha nie raz się uśmiałem - rozdział o robaku, kiedy źle zrozumiał słowa zawarte w Piśmie. Były także fragmenty smutne, masakra w Kongo, ale także wzniosłe, gdy objawił mu się św. Antoni. 

Ogólnie publikacja bardzo ciepła, zmuszająca do wielu przemyśleń. Na szczęście nie jest nafaszerowana typową filozofią, której spodziewałem się po byłym wykładowcy tej dziedziny, autorze.

Wspaniała pozycja, która się nie nudzi, jedyny minus, że taka krótka. Gorąco zachęcam do poznania historii człowieka, który zrozumiał, co tak naprawdę w życiu jest ważne.


Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

7 komentarzy:

 1. Lubię od czasu do czasu poczytać biografie ludzi, dla których ważna była wiara :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już się bałam, że będzie w tej książce roiło się od filozoficznych dygresji, ale na szczęście wyprowadziłeś mnie z tego błędu. Muszę przyznać, że tematycznie 'Pokonaj swoje demony'' mnie zabsorbowały, dlatego jeśli nadarzy się taka okazja to chętnie poznam bliżej historię Ojca Łazarza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że publikacja nie jest naszpikowana filozofią. Zastanowię się nad tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Żałuję, że nie zdecydowałam się na zrecenzowanie tej książki. Życie tego człowieka jest fantastycznym materiałem na lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 5. To nie jest moja tematyka, ale to mnie nawet zainteresowało i chyba sięgnę z ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesująca pozycja.
  Musze uderzyć po nią w pewne źródło, z którego dostaje książki M..

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś się skuszę, póki co mam ochotę na zupełnie inną literaturę...

  OdpowiedzUsuń