piątek, 27 czerwca 2014

Jak przegnać nudę-paskudę

Autor: R. W. Alley
Rok wydania: Częstochowa 2008
Gatunek: przygodowa, poradnik, bajka
Liczba stron: 15+15 ilustracji
Źródło/Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
 
Rodzic musi uważać, kiedy jego pociecha jest zbyt cicho, bo wtedy wiadomo, że coś tam na pewno broi i kiedy jest znudzona, bo to prowadzi również do nieprzyjemnych zachować. Na szczęście nuda jest tą częścią emocji, które bardzo łatwo zwalczyć u dziecka. W książeczce dla dzieci pod tytułem: Jak przegnać nudę-paskudę, pan Alley przedstawia historię pewnego dziecka (chociaż ilustrację przedstawiają skrzata), które straszliwie się nudzi.


Autor próbuje poznać myśli malca i pokazuje jak poradzić sobie z paskudnym uczuciem. Mały odkrywa, że wcale nie musi poddać się złośliwej nudzie, bo zawsze jest coś do zrobienia, albo wymyślenia.

Bajeczka zdobiona jest ilustracjami stworzonymi przez autora książki. Są one bardzo ładnie wykonane. Co ciekawe, treść wypisana jest czarno na białym, a nie jak to ostatnio stało się bardzo modne, kolorowym tekstem na kolorowych stronach, co niezwykle utrudnia czytanie i przesłania przepiękne ilustrację, ujmując im uroku.

Opowiadania kończą nie morałem, po którym staje się rzeczą oczywistą, jak przegnać nudę-paskudę. Książeczka jest częścią serii: Skrzat od dobrych rad. Utwory przedstawiają różne problemy, podczas których dziecko szukać będzie sposobów na ich rozwiązanie. Zachęcam do przeczytania i korzystania z książeczki jako punkt wyjścia do rozmowy o uczuciach.

4 komentarze:

 1. Nuda to największy wróg wszystkich maluchów. Wierzę w to, że ta książeczka pomoże im ją pokonać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmmm... znajomym mi maluchom nuda raczej nie grozi, ale na wszelki wypadek pomyślę nad zakupem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nuda - to słowo brzmi strasznie. Ciekawa książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie książeczki dla dzieci, które uczą je pozytywnych i konstruktywnych zachowań :)

  OdpowiedzUsuń