środa, 13 sierpnia 2014

Dziewczynki z Pragi

Autor: Krystyna Lubieniecka-Baraniak
Rok wydania: Szczecinek 2011
Gatunek: historia, dokument
Liczba stron: 490
Źródło/Wydawnictwo: Nasza PrzyszłośćObrzydliwa, oblepiająca ciała maź nagle rzednie, za to podwyższa się jej poziom. Sięga do piersi. Pływają w niej strzępy odzieży i ludzkich ciał – ofiar wrzucanych do włazów niemieckich granatów”

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego główny ciężar walki z Niemcami wzięły na siebie oddziały Armii Krajowej. Dzielni młodzi ludzie pragnęli wolności, nic więc dziwnego, że chwycili za broń. Powstanie warszawskie zostało rozpoczęte zbrojnym wystąpieniem oddziałów Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00. Walki zbrojne zakończyły się natomiast 2 października 1944 w godzinach wieczornych. Plan przewidywał maksymalnie 14 dni walki, zakładając wsparcie w postaci zrzutów. Oczywiście wsparcie było dość marne, broni porządnej też powstańcy nie posiadali, mam na myśli ciężki kaliber przeciwpancerny, który został zastąpiony butelkami z benzyną, mimo to Warszawa broniła się przez 63 dni.Autorka opisuję historię łączniczek Gozdawy, które kanałami wypełnionymi odchodami, ściekami i rozkładającymi się ciałami dzień za dniem, z narażeniem życia przenosiły ważną korespondencję wojskową. Historia dziewczyn nie kończy się jednak wraz z kapitulacją Niemiec, a jest to dopiero początek męki, jaką zapoczątkował drugi okupant ZSRR. Więzione, bite i poniżane przetrwały okrucieństwo ubeckich katowni. Kilka medali, dyplomy z podziękowaniem od Rządu, tyle otrzymały bohaterki, za swą niezłomną postawę. Jak mówi jednak Janka bohaterka powstania ze Starówki i Śródmieścia, nie liczyła na żadną nagrodę, pragnęła jedynie wolności.
Książka zbudowana jest na zasadzie opowiadania. Czyta się ją gładko, nie przypomina ona Kichmayera. Nie doszukujmy się zatem statystyk i typowo wojskowego opisu walk, wręcz żargonu wojskowego. Pisarka podała nam prostą receptę, dzięki której możemy zrozumieć jak wyglądało życie bohaterek godziny W.

Bardzo lubię publikację opisującą zapał i poświęcenie AK, czytałem ich sporo. Książka zachwyca i wzrusza, opowiada prawdę o tamtych czasach. Zachęcam do czytania.

Cześć i chwała Powstańcom Warszawy!


5 komentarzy:

 1. Widzę, że to lektura dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie życiowe książki są bardzo ważne. Chciałabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki, które opowiadają prawdziwe historie są zawsze i wzruszające i poruszające.
  A ta jest rzeczywiście wartościową pozycją, mówiącą o wielkich duchem Kobietach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała recenzja bardzo wartościowej książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Natknęłam się na informacje dotyczące ,,Gozdawy" w kilku opracowaniach dotyczących II wojny światowej, jednak nie były one zbyt dokładne. Chętnie więc zapoznam się z historią ,,Dziewczynek z Pragi".

  OdpowiedzUsuń