niedziela, 10 sierpnia 2014

Rzym Jana Pawła II - przewodnik dla pielgrzymów

Autor: Jacek Przybylski
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: przewodnik
Liczba stron: 111
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M


Rzym kojarzy nam się z czasami cesarstwa, Juliuszem Cezarem, legionami i najpiękniejszymi dziełami sztuki na świecie. Można śmiało rzec, że to miasto jest jednym wielkim muzeum. Przelatując nad miastem widzimy kościoły, koloseum, teatry, rzeźby, w tym mieście nawet pozostałości dawnej kultury – ruiny zachwycają.

Jacek Przybylski stworzył przepięknie ilustrowany przewodnik z myślą o pielgrzymach, ale myślę że każdy turysta może do niego zajrzeć. Na samym początku dowiemy się co koniecznie trzeba zobaczyć będąc w „wiecznym mieście”, taki top – 10. W pierwszej trójce znajdują się Bazylika św. Piotra, Muzeum Watykańskie oraz Bazylikę św. Jana, oczywiście w programie jest również Panteon i Koloseum, których nie sposób pominąć podczas rajdu po Rzymie.

Przewodnik zawiera również wskazówki, jak w ogóle dotrzeć do Rzymu. Autor przedstawia kilka rodzajów transportu, podliczając czas i odległość, a także wskazując, który sposób podróżowania najbardziej się opłaca. Kiedy już do trzemy do miasta to także będziemy musieli się rozejrzeć po środkach komunikacji miejskiej, ale i na to autor znalazł sposób. Najciekawiej zapowiadają się bilety tygodniowe. Kiedy już wiemy, czym będziemy się przemieszczać to musimy znaleźć noclegownie. W przewodniku znajdziemy kilka propozycji. Pan Jacek zamieścił również informację dotyczące posiłków, ale myślę, że Roma słynie z pizzerii i nie będzie stanowiło dla nas problemu, gdzie zjeść. Istotne są numery telefonów, szczególnie do żandarmerii i ambasady. W razie wypadku, czy kradzieży powinniśmy przy sobie posiadać ściągawkę z tak ważnymi numerami.

Przejdźmy jednak do dalszej części poradnika, tej najciekawszej, czyli zwiedzania. Zaczynamy od Watykanu. Mała mapka i wskazówka o metrze to cenne informację, zaoszczędzimy sporo czasu. Książeczka zawiera masę ciekawostek o tym miejscu, a także fotografię najpiękniejszych miejsc i dzieł sztuki.


W przewodniku znajdziemy także biografie Karola Wojtyły, oraz wywiad z księdzem Ptasznikiem o świętym. Przewodnik to cała masa obrazków, mapek, wskazówek i to wszystko na niewiele więcej niż stu stronach. Książeczka jest cieniutka i bardzo ciekawa, warto ją przeczytać przed podróżą, warto ją zabrać jeśli wybieramy się do Rzymu. Wysoko oceniam wykonanie przewodnika i informację, które się w nim znajdują, dlatego zachęcam do czytania, nawet jeśli tylko marzymy o podróży do tego majestatycznego miejsca.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

5 komentarzy:

 1. Jeśli zawiera porady praktyczne, mapki, a do tego co warto zwiedzić to jestem na tak:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że nie miałam czegoś podobnego w rękach kiedy jechałam na beatyfikację Jana Pawła echhh....No ale cóż, było minęło. Kocham Rzym. <3 Jest piękny. Zachęcam wszystkich do jego zwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli kiedykolwiem będę miała okazję jechać do Rzymu, to na pewno skorzystam z tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie odwiedziłabym Rzym. Jeśli tylko będę miała kiedyś okazję go pozwiedzać, to zdecydowanie przypomnę sobie o tej publikacji :-)

  OdpowiedzUsuń