niedziela, 24 sierpnia 2014

Czarny dom

Autor: Stephen King, Peter Straub
Rok wydania: Warszawa 2013
Gatunek: horror
Liczba stron: 743
Źródło/Wydawnictwo: Pruszyński i S-ka


King i wszystko jasne, twórczość autora jest na tyle znana, że wystarczy wspomnieć nazwisko, a już wiążemy je z przynajmniej jedną książką. Niekoronowany król gatunku, w którym fabuła kręci się wokół mrocznej siły, albo zagadkowej śmierci. Gdybym chciał wymienić książki Stephena Kinga, to ta publikacja była by za długa, jak na recenzję blogową. Zatem skupie się na najnowszej książce, którą mistrz stworzył wspólnie z Peterem Straubem, również znanym powieściopisarzam gatunku horror, autorem Upiornej opowieści.

Czarny dom to klasyka gatunku, co sprawia, że zaliczam ją do klasyki? Niewielkie, zabite dechami miasteczko, klimat w sam raz dla zbrodni. Bohater, który sporo przeszedł, a jego przeszłość ma wiele znaków zapytania, teraz walczy ze złem próbując obronić rodzinę i dom przed tymi, którzy zakłócają ciepło jego domowego ogniska. Wreszcie sama fabuła, zaginione dzieci i tajemnicze moce, to jest coś co tygrysy lubią najbardziej.

Fabuła rozgrywa się początkowo bardzo powoli, ale niezmiernie wciąga. Troszkę za dużo opisów jak dla mnie, sprawia to że książkę czyta się bardzo długo. Często odkładałem ją na pułki, bo po prostu nudziły mnie przesadnie opisane miejsca, myślę jednak, że wielu czytelników zwabi właśnie ta część powieści, ja należę do tych mniej cierpliwych.


Po książkę radzę sięgnąć dopiero po przeczytaniu pierwszej części. Znajdziemy tu bowiem sporo nawiązań do poprzedniej powieści. Jednak poplątana historia nieco obiega od Mrocznej wieży, ja zacząłem się gubić, próbowałem więc traktować Czarny dom jak oddzielną historię. Chyba autorzy też nie co się pogubili. Mimo to książka znajduje miejsce wśród mojej kolekcji, może nie najmroczniejszych ale ciekawych i trochę strasznych historii. Polecam fanom Kinga i gatunku.

6 komentarzy:

 1. Wieki temu nie czytałam Kinga. Opasłe tomisko:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość Kinga jeszcze przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem w trakcie czytania. ale czytam w oryginale i bardzo to męczę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pod wrażeniem, to obszerna książka :)

   Usuń
 4. Kinga nie polubiłam. Ale mam zamiar dać mu drugą szansą. W stosiku mam przygotowany tytuł ,,Skazani na Shawshank". Mam nadzieje, że spodoba mi się ta książka :D

  OdpowiedzUsuń