niedziela, 17 sierpnia 2014

Mały Lord

Autor: Frances Hodgson Burnett
Rok wydania: Warszawa 1994
Gatunek: obyczajowa, opowiadanie
Liczba stron: 167
Źródło/Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RytmKto nie czytał Małego Lorda w dzieciństwie, ten szybko powinien to nadrobić. Powieść Hodsona Burnetta opowiada o losach pewnego chłopca, o imieniu Cedryk. Siedmiolatek mieszka razem z matką. Jest spokojnym i na ogół uwielbianym dzieckiem. W każdym razie nie sprawia kłopotów. Kiedy umarł jego ojciec, stał się opoką dla matki.

Okazuje się, że Cedryk ma dziadka, który był przeciwny ślubowi swego syna z matką chłopca i dlatego nie chciał mieć do tej pory z nimi nic wspólnego. Śmierć syna zmienia jednak postać rzeczy, dziadek - hrabia, potrzebuje spadkobiercy. Wnukowi przypadł ten zaszczyt. Problem w tym, że Hrabia nie jest przekonany co do chłopca, uważa go za rozpieszczonego pupila, który nie może się oderwać od matczynej spódnicy. Chłopak ma jednak w sobie dobroć, która powoli stapia lodowate serce szlachcica i kiedy Lord zaczyna się przekonywać do wnuka, pojawia się inny dzieciak, który podaje się za prawowitego spadkobiercę lorda.

Czy malec zostanie Lordem Fauntleroy? Czy stosunki matki z teściem poprawią się? Tego niestety nie mogę powiedzieć, ale dobre serce może wiele.

Książka lekka i przyjemna, autor opowiada bardzo zajmującą historię, której wątek rozwija się powoli, lecz przez to powieść staje się co raz bardziej wciągająca. Mały Lord to typowa książka do poduszki. Opowiadanie skierowane jest dla dzieci, ale mnie się bardzo podobało. Pokazuje jak ważna jest przyjaźń, zaufanie, miłość i dobro. Utwór charakteryzuje się typową budową i formą, przez co śmiało można go uznać za klasyka gatunku. Polecam każdemu malcowi i każdemu tatusiowi, lektura godna przeczytania.4 komentarze:

 1. Nie czytałam jeszcze tej książki, ale w przyszłości chętnie to nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
 2. ,,Małego Lorda,, chyba nie czytałam w dzieciństwie. Natomiast kilka miesięcy temu czytałam tego autora powieść dla dzieci pt. ,,Tajemniczy ogród,,

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam dawno temu. Warto sobie odświeżyć tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście czytałam, ale wieki temu. Mała księżniczka i Mały lord, Tajemniczy ogród to lektury mojego dzieciństwa..

  OdpowiedzUsuń