środa, 20 sierpnia 2014

Polskie ścieżki masonesrii

Autor: Andrzej Zwoliński
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: dokument, publikacja, historia
Liczba stron: 285
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo MSilnie rozwijająca się organizacja wolnomularska dotarła również do Polski. Masonami byli Stanisław Poniatowski, kilku prezydentów i setki ministrów Rzeczypospolitej. Loże umocniły się w pierwszej połowie dwudziestego wieku i wraz z Piłsudskim obaliły rząd. Za sprawą wodza wprowadzono wielu masonów na stanowiska rządzące, w tym syna Wielkiego Mistrza Loży. Dopiero przejęcie władzy przez OZON płk Koca doprowadził do rozwiązania w 1937 roku tzw. Polskiej Masonerii, ale czy na pewno...

Historia Polski ściśle związana jest z wolnomularstwem. Zakon sięgał swymi mackami największe miasta w Polsce, Warszawę, Kraków, Toruń i Białystok. Szybki rozwój i znakomita organizacja masonów doprowadziła ich do władzy, mimo że ich kodeks zabraniał mieszać się w sprawy polityczne.

Szybko okazało się, że Związek Wolnomularski stał się ogromną siłą, która potrafi skutecznie destabilizować sytuację w kraju, a nawet i na świecie. Do walki z masonami włączył się Kościół, który głośno mówił o zagrożeniach jakie niesie ze sobą Zakon. Druga Wojna Światowa przyniosła masonom nową nadzieje, którą upatrywali w Stalinie. Dalsze losy Polski także związane są z Zakonem, ale żeby już za dużo nie zdradzać zapraszam do lektury...


Książka znakomita, oparta o źródła, kawał historii Polski nieznany i rzadko opisywany w literaturze. Tajemnicza organizacja zostaje rozszyfrowana przez autora. Zwoliński ukazuje oblicze masonerii i jej wpływów w kraju. Wiedziałem, że Zakon odgrywał sporą rolę na arenie politycznej Polski, ale przyznam się szczerze nie miałem pojęcia, że aż tak wielką. Polecam, niesamowita publikacja, bazująca na bogatej bibliografii, ubogacona czarno-białymi fotografiami. Dla wszystkich, którzy interesują się historią Polski i sekretem wolnomularskich loży.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

5 komentarzy:

 1. Udało Ci się zaciekawić mnie tą pozycją. Po pierwsze, że uwielbiam historię Polski i świata z ostatnich wieków, a po drugie zaczytuję się w książce "Anioły i Demony" Browna który też dość szczegółowo opowiada o wolnomularzach i iluminatach. Chociaż wiadomo, że on bardziej w książce koncentruje się na tych drugich.
  To może być dość ciężka lektura, ale może ubogacić moją wiedzę na temat tego kto i co nami tak na prawdę rządzi w tym świecie.
  Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna interesuje się Masonami i ich wpływem na nasze życie. Ale mnie zaciekawiłeś, muszę przeczytać tę publikację.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam za sobą kilka pozycji dotyczących masonów, więc i tą chętnie poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba podziękuję pomimo tego, że lubię historię.

  OdpowiedzUsuń