sobota, 1 czerwca 2013

Powiedziała Yes

Autor: Misty Bernall
Wydawnictwo: eSPe
Rok wydania: 2003
Gatunek: dziennikdramat
Liczba stron: 177 stron
Żródło: Zbiory biblioteka szwagra
Źródło obrazka: wyszukiwarka google, obrazki


   Kilka ostatnich dni spędziłem na wsi u teściów. Oglądając bogatą biblioteczkę szwagra, natknąłem się na ciekawą książeczkę pod tytułem "Powiedziała Yes". Słyszałem o niej wcześniej wiele dobrego. Postanowiłem więc zobaczyć, czy opinia o niej nie jest przesadzona. 

"Kiedy śmierć zabierze najbliższą osobę, nie da się żyć tak, jak dotąd i nie zmienić spojrzenia na życie."


   "Powiedziała Yes"  to opowieść o młodej dziewczynie, o imieniu Cassie. Całość oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Cassie jest typową nastolatką, z typowymi dla jej środowiska problemami. Przeżywa w swym krótkim życiu wzloty i upadki. Pokonując "buntowniczą" naturę odnajduję spokój w wierze w Boga. Kiedy w końcu wszystko się układa, w jej szkole pojawiają się uzbrojeni młodzi mężczyźni. Chłopcy zaczynają zabijać każdego kto im podpadł albo chociażby na nich źle spojrzy. Ich ofiarą pada przerażona, modląca się do Boga Cassie, która przed śmiercią daje świadectwo swej wiary, odpowiadając na pytanie morderców: "Czy wierzysz w Boga?" -  prostym "Yes". 

"Moja śmierć nie jest moją własnością, lecz twoją, a jej znaczenie zależy od tego, co z nią zrobisz."

   Wzruszająca historia dziewczyny, opowiedzianej przez matkę oraz najbliższą rodzinę i przyjaciół poruszy chyba każdego. Jest to bardzo emocjonujący i dający do myślenia dramat. Pokazuje jak jesteśmy słabi i jak bardzo bezbronni. Ukazuję jak kruche potrafi być życie. 
   Jeśli chodzi o budowę, nie jest to jakiś "cud" literatury współczesnej. Jest to "prosta" książka skierowana do młodzieży i rodziców, wychowawców. napisana tak prostym językiem, że można ją przeczytać w zaledwie dwie godzinki ale jej przesłanie jest bardzo ważne i nadal aktualne. 
   Wydarzenia z kwietnia 1999 roku w salach szkoły Columbine, na zawsze pozostaną w pamięci rodzinny Beranll, rodzin pozostałych ofiar oraz Amerykanów. Myślę, że warto sięgnąć po tę pozycję aby o nich poczytać, przypomnieć sobie lub się o nich dowiedzieć. Podobny dramat mógł przecież rozegrać się w każdej szkole, w każdym miejscu na świecie. Polecam i zachęcam do poznania tej opowieści.
moja ocena: 6/10

10 komentarzy:

 1. Czytałam kiedyś o tej dziewczynie i o jej historii. Chętnie dowiem się o tym czegoś nowego i przecztytam ,, Powiedziała Yes"

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem pewna, ale czy o tych wydarzeniach nie nakręcono filmu "Kwietniowe łzy"? Tak mi się jakoś kojarzą, a książkę z wielka chęcią przeczytam, bo film o tych wydarzeniach zrobił na mnie wielkie wrażenie i wzbudził wiele emocji!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie film opowiada o tej samej tragedii ale bohaterem ekranizacji jest chłopak. Filmu nie widziałem więc nie wiem, czy jest dobry.

   Usuń
 3. Z ogromną chęcią sięgnę po tę książkę. Osobiście już wcześniej słyszałam o masakrze w Columbine High School, a to za sprawą piosenki Flyleaf- Cassie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałem, że ktoś o tym śpiewa. Świetna nutka lubię czasem posłuchań trochę punka.

   Usuń
 4. Nie słyszałam o tej książce. Lubię takie emocjonujące lektury. Bardzo dobra recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę/czytam o tej historii, ale muszę przyznać, że mnie szalenie zaciekawiała tym bardziej, że oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.Ten aspekt zawsze jest dla mnie niezwykle wartościowy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zazwyczaj nie czytuję takich książek, ponieważ styl ich pisania zwyczajnie mnie nudzi. Tu jednak chyba zrobię wyjątek. Zainteresowała mnie ta pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzadko czytam książki oparte na faktach, o tej lekturze do tej pory nie słyszałam, ale jako pełen emocji dramat wydaje się interesująca :) Ciekawa recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dawno czytałam tę książkę. Będąc nastolatką bardzo mnie ona wzruszyła.

  OdpowiedzUsuń