sobota, 29 czerwca 2013

Legendy Gnieźnieńskie


Autor: Danuta Sulczyńska 
Wydawnictwo: Prymasowskie Wydawnictwo GAUDENTINUM
Rok wydania: Gniezno 2001
Gatunek: legendy, historia 
Liczba stron: 43
Źródło: biblioteka własna
Źródło obrazka: fotografia własna

   Pani Danuta Sulczyńska organizuje wspaniałe wędrówki, po najpiękniejszych historycznych zakątkach Gniezna. O historii ukochanego miasta opowiada z wielką pasją. W 2001 roku ukazała się jej książeczka, która zawiera zbiór legend i opowiadań, związanych z prawdopodobnie pierwszą stolicą Polski.

"Dawno, dawno temu, a może jeszcze dawniej, kiedy kraj nasz pokrywały wielkie bory, niedostępne puszcze, mokradła i bagna..."

   Autorka wybrała dwanaście najciekawszych jej zdaniem opowiadań - legend. I tak naszą lekturę zaczynamy od powstania państwa Piastów, czyli legendzie O orlim gnieździe. Opowieść o Lechu, Czechu i Rusie znamy chyba wszyscy. W dalszej części podań, zagłębimy się w historię przed panowaniem Mieszka i Bolesława. Świat ten pełen jest duchów, stworzeń nadprzyrodzonych i magii. Kraj przed panowaniem księcia Mieszka był bowiem pogański, a wiara mieszkańców ówczesnych ziem, równoznaczna była ze strachem przed nieznanym. Wielbiono bożki, wierzono w duchy i tajemne moce, uprawiano czary. Także historia naszych przodków wzięła swój początek z nieograniczonej wyobraźni.

   W każdej jednak legendzie zawarte jest ziarenko prawdy. Czytając Legendy Gnieźnieńskie  dowiemy się o istnieniu pięciu zakonnikach, męczennikach, których sprowadził do Polski Bolesław, aby umocnili wiarę chrześcijańską. Wiele źródeł potwierdza istnienie tych braci, a także ich śmierć. Podobne prawdy doszukać się możemy w legendzie o świętym Wojciechu oraz O cudownym ocaleniu Gniezna. Poznamy historię zamku, którego dziś nie wielu ludzi pamięta. Panie na pewno zainteresuje legenda O zaklętej księżniczce. Piękna stara opowieść, która liczy już tysiąc lat. 

   Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Legendy to nasze Dziedzictwo Narodowe. Warto więc dowiedzieć się czegoś o naszych przodkach. Łatwiej będzie nam wtedy ich zrozumieć. Poznanie historii Gniezna, Polski i przekazanie ich naszym potomkom jest niemalże naszym obowiązkiem. Większość z nas zna zapewne niektóre z tych bajek, czy jednak znają je wasze dzieci, czy wnuki? 

   Zachęcam do przeczytania i poznania tego zbioru podań o Państwie Polan. Napisana przez historię książka, na stałe trafiła do naszej tradycji.

Fragment posłowia:

"Czytając dziś legendy, pamiętaj, że przeplata się w niech fikcja z odrobiną prawdy historycznej, przede wszystkim daj się jednak uwieść urokowi tych dawnych opowieści."

moja ocena: 7/10


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz