środa, 12 czerwca 2013

Wielka księga savoir - vivre'uAutor: Herbert Schwinghammer
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
Rok wydania: 2003
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 304 strony
Źródło: biblioteka rodzinna
Źródło obrazka: fotografia własna

   Wielu z nas, często zostaje postawionych w sytuacji, w której muszą okazać się odpowiednią organizacją oraz znajomością etykiety. Takie sytuacje to: kolacja z szefem, uroczystość rodzinna, czy zaproszenie przykładowo do opery. Zastanawiamy się wtedy, jak odpowiednio się ubrać, z kim przywitać się najpierw, czy chociażby z pozoru prosta rzecz, którym widelcem zjeść rybę.
   "Wilka Księga Savoir - Vivre'u" ma nas wprowadzić w tajniki "dworskiej etykiety", dziś niemalże zapomnianej. O obcowaniu ludzi pisał już w 1788 roku baron Adolph von Knigge. Barona uważa się jako protoplastę języka zachowań międzyludzkich, czy jak się potocznie zwykło mówić etykiety. Książka jest kontynuacją zapisanych przez barona form zachowań. Dziś są one troszkę bardziej dostosowane do naszych czasów ale większość pozostała nie zmieniona i obowiązuje do dziś.

"Lista kondolencyjna jest cennym dowodem pamięci o zmarłym".

   I tak dzięki temu poradnikowi dowiadujemy się jak odpowiednio się zachować w różnych sytuacjach. Naszą naukę zaczynamy od nakrycia stołu. Okazuje się to dość trudną sztuką, zważywszy na to, że dla większej ilości osób trzeba przygotować więcej potraw, a co za tym idzie więcej sztućców.  
Wyobraźmy sobie, że zasiadamy do stołu przy którym rozłożono, tylko dla naszej osoby: cztery różne widelce, trzy różne noże, kilka łyżek oraz kilka lampek. Aby nie obrazić gospodarza, potrzebna jest odpowiednia umiejętność posługiwania się każdym z tym sztućców.  Poradnik nas tego nauczy.
   Dowiemy się także jak ubrać się do takiej kolacji. Także kogo powitać najpierw, okazuje się, że istnieje odpowiednia hierarchia w sztuce powitania. Gdy już zasiądziemy przy stole i zaczniemy spożywać posiłek, musimy wiedzieć jak rozpocząć konwersacje i jakie tematy można poruszać ale także co nam wolno, a czego nie? Co z telefonem komórkowym, może jesteśmy w sytuacji w której jest on potrzebny? Na to i na wiele podobnych pytań także odpowie autor.

"Rozmowy przy stole podczas jedzenia dozwolone są tylko z najbliższymi sąsiadami, ponieważ tylko z nimi można się komunikować normalnym tonem".

   Poradnik uważam za bardzo interesujący, nie tylko ze względu na treści w nim zawarte ale również na sposób w jaki został napisany. Każdy rozdział jest bardzo szczegółowo opisany. Forma przypomina podręcznik dla gimnazjalistów. Ważne informację znajdują się na marginesie, a ciekawostki w tabelkach. Pomocne także, są ilustracje dotyczące, na przykład przystrojenia stołu. Na końcu autor zamieścił słowniczek dobrych manier, również bardzo się przydał, przy zgłębianiu poradnika. Zachęcam do poznania książki, warto dowiedzieć się jak się zachować w każdej sytuacji. Zrobimy tym nie tylko dobre wrażenie ale również przyjemność osobom, które nas zaproszą.

moja ocena: 8/10
 

 

17 komentarzy:

 1. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrych manier nigdy nie za dużo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka z którą warto się zapoznać. Nic jednak nie wpływa na zachowanie lepiej niż zdrowy rozsądek. Mimo to warto wiedzieć co wypada, a co nie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że wielu z nas nie wie tak naprawdę jak poprawnie zachować się w wielu sytuacjach. Ilu ludzi mówi z buzią pełna jedzenia? Ja spotykam się często z takim widokiem. Warto byłoby poruszyć temat savoir-vivre'u w szkole np. na lekcjach zwanych godziną wychowawczą:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy ja chodziłem do szkoły to Pani robiła lekcje poprawnego zachowania. Jak wrócę do zawodu to również je wprowadzę na godzinie wychowawczej.

   Usuń
  2. Mnie szczególnie irytuje zwyczaj ziewania z otwartymi ustami. Wielu osobom (podejrzewam, że mnie również) lektura tego typu książki zdecydowanie wyszłaby na dobre.

   Usuń
 5. Przydałaby mi się taka wiedza, choć z drugiej strony wtedy bym się jeszcze bardziej przejmowała tym co robię i dużo mocniej przypatrywała cudzym wpadkom. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj nie koniecznie, myślę że inni mogli by czerpać z twojej postawy inspiracje i zacząć Cię naśladować.

   Usuń
 6. Mam i czytałem. Bardzo ciekawa książka. Myślę, że wielu osobą by się przydała.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam podobną książkę w domu i uważam, że takie poradniki są przydatne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka gdzieś u mnie w domu leży, lecz do tej pory nie skusiłam się by do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa i na pewno przydatna lektura!

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak...powinien być taki przedmiot w podstawówce...

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja niedawno też kupiłam taki poradnik i dzięki Twojej recenzji zakiełkował mi pomysł, by w najbliższym czasie również napisać kilka słów o tej książce.:) Dzięki za inspirację:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, że zainteresowałem Cie tym poradnikiem.

   Usuń