sobota, 25 maja 2013

Świadectwo

Autor: Stanisław Dziwisz, Gian Franco Svidercoschi
Wydawnictwo: TBA Komunikacja Marketingowa Poznań
Rok wydania: 2007
Gatunek: dziennik, dokument, historyczna
Liczba stron: 231 stron
Żródło: Zbiory własne
Źródło obrazka: fotografia własna

    Jan Paweł II był wielkim człowiekiem. Przebywając obok Ojca Świętego mieliśmy przeczucie jakbyśmy byli, tak naprawdę bliżej samego Boga.  Jego Świątobliwość dawał nam przykład niezłomnej prawdziwej wiary. Był "pasterzem" nie tylko Rzymu i Polski ale całego Świata.
Odszedł ale zostawił po sobie coś bardzo cennego. Coś co powinniśmy dalej pielęgnować i mając na uwadze Jego pamięć, dalej kontynuować. Mam na myśli cały pontyfikat i to co ze sobą przyniósł: wiarę w to, że może być lepiej i możemy stać się lepsi miłując Boga i Siebie wzajemnie. Nadzieje, że nadejdzie lepsze Jutro, jeśli się tylko o nie postaramy. I wreszcie  miłość, to na niej opiera się nasza wiara. Jest ona fundamentem naszego istnienia i to właśnie nią powinniśmy się kierować w życiu aby być szczęśliwi.

"Od początku swego pontyfikatu Jan Paweł II pełnił misję na wzór apostołów. Głosił, komunikował wszem i wobec ewangeliczne przesłanie. Nigdy nie łagodził go w obawie, że media uczynią jego wystąpienie niepopularnym."

   Książka pod jakże trafnym tytułem "Świadectwo" jest to pamiętnik opowiedziany przez kardynała Stanisława Dziwisza. Narrator w osobie Gian Franco Svidercoschima wprowadza nas w świat, który znamy właściwie z autopsji ale również przypomina okres któremu musiał stawić czoło sam Karol Wojtyła. 
   Droga, którą podążył, była niezwykle wyboista. Widział najokrutniejszą w dziejach Świata Wojnę. Całe jej okrucieństwo i następstwa, które ze sobą przyniosła. Gdy okupacja niemiecka dobiegła końca, na horyzoncie pojawiło się jeszcze większe zagrożenie - komunizm. Sowieci wyniszczali wiarę i ludzi, prowadząc wszelkimi, bezwzględnymi metodami wojnę z Kościołem. Sam Papież walczył z okupantami jedyną bronią jaką znał - krzyżem. Dodawał ludziom otuchy. Budował Kościół. Wierni nie zgadzali się aby być dłużej niewolnikami okrutnego systemu. Chcieli być bliżej Boga. Ojciec Święty pokazał jak tego dokonać. Niezłomna wiara, zjednoczonych w sercu Chrystusa ludzi, dała w końcu upragnioną wolność. Powstała Solidarność, walił się mur berliński, świat obserwował z zachwytem wszystkie te wydarzenia.
   Był to dopiero początek działalności Jana Pawła II. Wiemy, że do końca życia Papież próbował nam zaszczepić najważniejsze prawdy Kościoła. Przez całe swoje życie walczył z okrucieństwem na świecie. Przez cały pontyfikat próbował dotrzeć do młodzieży. Wiedział, że to Ona będzie decydowała o losach Świata i to o nią trzeba dbać najbardziej.

 "Encykliką Veritatis splendor Papież próbował naświetlić niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą dominująca kultura, wyróżniająca się silnym relatywizmem etycznym. Ukierunkowana na drugi plan podstawowych zasad moralności, groziła podważeniem fundamentów demokratycznego społeczeństwa."


   "Świadectwo" to historia życia jednego z największych Papieży, przekazana ustami osoby, która była przy Nim aż do śmierci. Jest to niezwykłe opowiadanie. Budzi w czytelniku prawdziwy "las" emocji. Przypomina osobę, która w czasie jednego krótkiego życia, zrobiła tak wiele dobrego. Pamiętajmy o Błogosławionym Janie Pawle II to nasz rodak, jego nauki przetrwają w Nas Polakach, pokoleniu JPII. Sama książeczka jest dość lekką lekturą.  Zapraszam do zapoznania się z tą niezwykłą opowieścią.

moja ocena: 7/10

7 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytam tę książkę w przypływie wolnego czasu. Dobrze, że można u Ciebie przeczytać recenzje takich wartościowych publikacji.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam parę lat temu tę książkę. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że się podoba.
  Jak znajdziecie literówki to śmiało piszcie, w tym krótkim tekście zrobiłem ich chyba z milion :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jan Paweł II był wielkim człowiekiem i na zawsze pozostanie w sercach wielu ludzi!

  OdpowiedzUsuń
 5. Co tu dużo pisać - wspaniała rzecz, którą każdy powinien przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chętnie zapoznam się z tą książką. Wiem, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie przebywałam obok ojca świętego, więc wierzę na słowo. Niestety niespecjalnie ufam wiarygodności takich pamiętników przeznaczonych odgórnie do druku, dlatego też raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń