niedziela, 14 września 2014

XXVI OGÓLNOPOLSKIE LITERACKIE SPOTKANIA POKOLEŃPrawdziwą, typową formą współżycia duchowego jest poezja – Karol Irzykowski

Niemal każdemu z nas znany jest obraz sarmatów biesiadujących przy stole, karmiących się zarówno miodem i mięsem, jak i poezją, prześcigających się w bitwach na fraszki. Taki obraz przedstawia nam między innymi Mickiewicz, ale czy dziś żyją wśród nas sarmaci, prawdziwi poeci, wiecznie młodzi, skąpani w poezji – nieśmiertelni? Otóż tak.

W Kruszwicy, a także w pobliskich Kobylnikach odbyło się już XXVI Ogólnopolskie Literackie Spotkanie Pokoleń. Rozpoczęło się 11 września, a zakończyło 14 września w Pałacu, w Kobylnikach. Na spotkaniu zjawiło się wielu poetów, pisarzy, satyryków, artystów z całego kraju. Celem spotkania była integracja środowiska poetyckiego, ale także promowania tego niezwykłego gatunku literackiego. Poeci odwiedzili placówki oświaty na terenie Kruszwicy.

W programie tegorocznej edycji OLSP znalazło się ogłoszenie wyników konkursów poetyckich dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, promocja almanachu poetyckiego, wystawa prac polskiej malarki Ewy Lewańskiej (1900-1980), która urodziła się i mieszkała w Kruszwicy, koncert powitalny, ogłoszenie konkursu na fraszkę.

Bardzo podobały mnie się spotkania z udziałem poetów i warsztaty poetyckie pt. Poezja jak obraz, które prowadzili: Janusz Drzewucki krytyk literacki, poeta, dziennikarz i Dorota Ryst poetka, publicystka, a szczególnie spotkanie autorskie Maksymiliana Barta Kozłowskiego w Kawiarni Pod Malwami w Kruszwicy. Niesamowity człowiek, autor ponad 37 książek.

Był także akcent muzyczny literackich spotkań - koncert bardów: Krzysztofa Daukszewicza, Kuby Sienkiewicza i Bogusława Nowickiego. W tym roku poetów czeka wyprawa na jezioro Gopło, czyli Poetyckie Mare Polonorum z Nadgoplańskim Parkiem Tysiąclecia, a w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Rysiówka na półwyspie Potrzymiech zostały ogłoszone wyniki konkursu na fraszkę.

Zmęczony, ale natchniony śmiało mogę powiedzieć, że była to fascynująca przygoda i podróż w głąb najczystszej formy sztuki. Dziękuje za zaproszenie red. Edwardowi Przebieraczowi, a także poetą za dawkę pozytywnej energii i dobrą zabawę. Za rok będę również z wami.

Organizatorzy XXVI OLSP:

- Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
- Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Bydgoszczy.

Współorganizatorzy:
 • Centrum Kultury i Sportu Ziemowit w Kruszwicy
 • Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Przybyszewskiego w Kruszwicy
 • Przedszkole Samorządowe nr 3 im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy
 • Nadgoplański Park Tysiąclecia, Kwartalnik Artystyczny. Kujawy i Pomorze
Zadanie było współfinansowane ze środków Województwa Kujawsko - Pomorskiego i Gminy Kruszwica. Patronat medialny: Express Bydgoski, Panorama Kruszwicka,www.kruszwica.org.

Program:

czwartek, 11 września- Pałac w Kobylnikach

godz.18.00
Otwarcie XXVI Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń
·ogłoszenie wyników konkursów poetyckich i wręczenie nagród
·promocja almanachu poetyckiego pt. Z ogrodów przeszłości
·koncert powitalny - producent: Centrum Kultury i Sportu Ziemowit w Kruszwicy
·otwarcie wystawy prac Ewy Lewańskiej
·ogłoszenie konkursu na fraszkę
wstęp na zaproszenia
piątek, 12 września

godz. 9.00
spotkania poetyckie w szkołach i przedszkolach miasta i gminy KruszwicaPałac w Kobylnikach
godz. 14.00
Poezja jak obraz - warsztaty poetyckie
prowadzenie: Janusz Drzewucki krytyk literacki, poeta, dziennikarz i Dorota Ryst poetka, publicystka wstęp wolnygodz. 18.30
Kawiarnia Pod Malwami w Kruszwicy
spotkanie autorskie Maksymiliana Barta Kozłowskiego, wstęp wolnygodz. 20.00
Wzgórze Zamkowe pod Mysią Wieżą: Noc z Gwiazdami.Koncert Bardów: Krzysztof Daukszewicz, Kuba Sienkiewicz, Bogusław Nowicki, wstęp wolnysobota, 13 września - Pałac w Kobylnikach

godz. 9.00
warsztaty poetyckie - ciąg dalszy, wstęp wolny

godz. 15.30
Poetyckie Mare Polonorum- wyprawa poetów na jezioro Gopło z Nadgoplańskim Parkiem Tysiąclecia
·ogłoszenie wyników konkursu na fraszkę
·prezentacje poetyckie ze specjalnym udziałem Janusza Drzewuckiego (Ośrodek Edukacji Ekologicznej Rysiówka na półwyspie Potrzymiech)niedziela, 14 września - Pałac w Kobylnikach

godz. 10. 00
indywidualne konsultacje recytatorskie Jak mówić własne wiersze. prowadzenie: Andrzej Antczak instruktor teatralny, wstęp wolny

godz. 13.00
Podsumowanie i zakończenie XXVI Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń


4 komentarze:

 1. Super sprawa z takim "festivalem", nigdy nie uczestniczyłam w czymś takim a bardzo bym chciała :) Tyle świetnych osób, tyle do zobaczenia, zazdroszczę :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacja. Szkoda, że gdzieś blisko mnie nie ma takiej świetnej imprezy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł na festiwal. Może za rok się na niego wybiorę? Czemu nie.

  OdpowiedzUsuń