niedziela, 7 września 2014

O miłości, małżeństwie i rodzinie

Autor: Józef Augustyn SJ
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 194
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo MDla każdego rodzica najważniejszą rzeczą jest odpowiednie wychowanie swojej pociechy. W dojściu do celu napotyka on jednak wiele przeszkód, nie każdy wie jak zająć się dzieckiem w taki sposób, aby jego rozwój był zgodny z wiarą i obowiązującymi normami społecznymi. Na rozwój malca, a potem nastolatka ma także środowisko, możemy to zaobserwować już w przedszkolu, w dużych miastach dzieci są nieco bardziej pobudzone, mają na to wpływ rodzice, którzy zapominają o tym co ważne, a skupiają się na karierze. Daje o sobie znać depresja.

Co zatem jest najważniejsze w rozwoju naszej pociechy? Poradnik odpowiada jednoznacznie, że jest to kochająca rodzina, ojciec i matka, którzy całą swoją energię skupiają nie na robieniu pieniędzy, a na dziecku, rodzinie, potrzebach duchowych. W ten sposób budują więź dzięki której dziecko skupia się na naprawdę ważnych wartościach, a nie na kopiowaniu głupich wzorców zaczerpniętych z telewizji, czy od kolegów.

Książka opowiada o tym, że powinniśmy słuchać się nawzajem. Stać się asertywną osobą, która rozumie potrzeby innych, patrzeć na świat oczami innych ludzi, szczególnie bliskich. Kochać, a nie zmieniać. Najpierw starać się zrozumieć, a dopiero potem działać. Autor podaje sporo przykładów chociaż nie zawsze znajduje odpowiedź. Jak ma postąpić nauczyciel, któremu trafia się młodzieniec bez opieki? Karać go, skoro to nic nie daje, wyrzucić, przecież stara się on tylko zwrócić na siebie uwagę, a może to jest właśnie wołanie o pomoc, a może zwrócić się do odpowiednich instytucji, a co jeśli trafi do gorszego miejsca, domu poprawczego, rodziny zastępczej, która nie będzie go potrafiła zrozumieć? Dziesiątki pytań, nie zawsze znajdziemy odpowiednią odpowiedź, ale to, że martwimy się o tego człowieka to pierwszy krok, do tego aby mu pomóc, aby mu wskazać drogę.

Poradnik opisuje również sytuację, w których dziecko jest wychowywane przez samotną matkę, kiedy kłamię, o trudnym zachowaniu nastolatków (tak zwanym buntem), a także o miłości dziecka do rodziców, opiekunów i miłości małżeńskiej, która jest według autora kluczem do szczęścia w rodzinie.

Pytania i odpowiedzi w poradniku mogą nam wskazać pewną drogę, pozwolą nam zrozumieć niektóre istotne sytuację, z którymi mamy do czynienia w naszym codziennym życiu, ale sam autor nie wskazuje odpowiedzi, jak powinniśmy sobie z nimi radzić. Odniosłem wrażenie, że czasami nie ma po prostu rozwiązania, co nie oznacza, że trzeba zaprzestać go szukać. Najciekawsze są rozdziały o trzylatku, a także o nastolatkach, gdzie autor skupia się na podobnych problemach, ale ze względu na wiek szukać musi różnych rozwiązań, w zasadzie podobnych problemów.


Ciekawym dodatkiem jest płyta, na której znajduje się rozprawa o pragnieniach ludzi i o Bogu w życiu człowieka. Nie jest to książka psychologiczna, brakuje tu odniesień do źródeł, ale widzę, że metody nie odbiegają wielce od poradników psychologicznych. Książka dla osób, które próbują zrozumieć bliskich i pragną się do nich zbliżyć.


Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

3 komentarze:

  1. Jestem ciekawa, czy komuś kiedykolwiek pomógł taki właśnie poradnik.

    OdpowiedzUsuń
  2. Raczej się nie skuszę, przynajmniej na razie...

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie lubię poradników, nie wierzę w to, że mogą komuś pomóc.

    OdpowiedzUsuń