niedziela, 21 września 2014

Morderstwo w Orient Expressie

Autor: Agata Christie
Rok wydania: Wrocław 1991
Gatunek: przygodowa, kryminał
Liczba stron: 277
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Nawet w dzisiejszych czasach jadąc pociągiem, szczególnie nocą nie opuszcza mnie wrażenie, że wszystko może się zdarzyć. Zapewne miała na te moje myśli wpływ liczna literatura, książki o lokomotywach widmo oraz kryminały takie jak Morderstwo w Orient Expressie.

Książka Agaty Chrisie to już klasyka gatunku. Mamy detektywa, postać nietuzinkową i bardzo inteligentną, pana Herkulesa Poirota i znakomicie zamaskowane morderstwo. Nasz bohater musi rozwikłać zagadkę, a nie ma za wiele czasu, do tego podejrzanych jest sporo, a każdy ma alibi. Czy morderca opuścił pociąg?

Do książki sięgałem wielokrotnie i jeszcze nie raz do niej wrócę. Posiada ona wszystkie cechy dobrego kryminału, a postać Poirot i fabuła kręcąca się wokół tajemniczej zbrodni sprawiają, że nie sposób się od tej książki oderwać.

Warsztat autorki stoi na wysokim poziomie, bardzo ładny język, świetne pomysły, wszystko to zasługuje na szczerą pochwałę. Uważam, że jest to jedna z najlepszych książek pani Christie, dlatego zachęcam do poznania sekretu morderstwa w Orient Expressie.7 komentarzy:

 1. Do tej pory nie miałam okazji czytać książek Christie, ale wiem, że w końcu będę musiała poznać jej twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Christie czytałam kiedyś, ale tej akurat pozycji nie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Co tu dużo pisać - klasyka i już. Trzeba tę książkę znać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przymierzam się do zakupienia i oczywiście przeczytania wszystkich książek Christie. ,,Morderstwo w Orient Expressie" jest szczególnie interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z książkami Christie mam tak, że po kilku miesiącach po przeczytaniu zapominam jak Poirot doszedł do rozwiązania i czytam od początku :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam, jak większość książek tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń