niedziela, 6 lipca 2014

Matka Boża Ludźmierska. Królowa wysłuchanych modlitw

Autor: Sławomir Rusin
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: religia
Liczba stron: 192
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M

 
Bazylika w Ludźmierzu to szczególne miejsce. Otoczone czcią i wielką wiarą nie tylko przez jej mieszkańców, ale i również przybywających na tą ziemię pielgrzymów. Dlatego do wszystkich uroczystości, świąt górale przygotowują się z niezwykłą dokładnością. Uwidacznia się to w ich strojach i zwyczajach, które od wieków przypominają o pięknej tradycji Kościoła.

Ludźmierz słynie z pięknych legend, w których przeplata się historia kościoła Ludźmierskiego i folkloru. Do najbardziej interesujących należą oczywiście „legenda o zagubionym kupcu” oraz „kradzieży monstrancji z kościoła”.

Miasto i kościół ma także niesamowitą historię, związaną z Krakowem i zakonem cysterskim, a także z wieloma osobistościami tj. błogosławiony Jan Paweł II. Ludzie pamiętają niezwykłe święto, koronację Matki Boskiej, uroczystość na której zjawił się również kard. Wyszyński.

Do kościoła przyciąga niezwykłość tego miejsca, ale także architektura. Kościół ma swoisty wygląd, w środku wydaje się bardzo przytulny. Obok kościółka znajduję się ołtarz polowy, a także studzienka z wodą źródlaną. Tubylcy i pielgrzymi wierzą, że woda ma szczególną moc, a to za sprawą Matki. Woda potrafi leczyć bóle.

Książka zdobiona jest sporą ilością fotografii, przedstawiających uroczystości, historię i legendy, ale również przepiękny i budzący wyobraźnie pomnik modlącego się Papieża oraz krzyż wykonany z odłamków rakiety która spadła w 2010 roku na kaplicę polową w Ghazni w Afganistanie, a także drugi zrobiony z odłamków, które spadły w Ad Diwaniyah w Iraku w 2008 roku. Żołnierze są opiekunami kościoła i czują szczególną więź z tym sanktuarium.

Publikacja to rodzaj leksykonu, opisujący legendarne miasto, kościół w Ludźmierzu oraz Matkę Bożą Ludźmierską, królową wysłuchanych modlitw. Pozycja zasługuje na pochwałę za przepiękne zięcia, dzięki czemu widzimy jak piękne dzieła sztuki znajdują się w tym miejscu. Polecam, bardzo zajmująca historia.


Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

1 komentarz:

  1. Hm.. Może sięgnęłabym po tę książkę, gdybym wybierała się w najbliższym czasie do Ludźmierza, a jak na razie nie zapowiada się na to.

    OdpowiedzUsuń