niedziela, 13 lipca 2014

Ariel wnuk Alhara

Autor: Małgorzata Nawrocka
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek:  fantasy, antymagiczna, przygodowa
Liczba stron: 565
Źródło/Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

Wspaniale - pomyślałem, gdy pocztą przyszła przesyłka, książka Małgorzaty Nawrockiej kończąca znakomitą trylogię rodu Anharydów. Lektura jest najgrubsza z całej trójki, co niezwykle mnie ucieszyło, zresztą jak sądzę ucieszy to także każdego fana trylogii. Poprawił się warsztat autorki, chociaż i tak stał na wysokim poziomie. Portret postaci budzi wyobraźnię, skłania do wielu refleksji związanych z wiarą i filozofią, ale również z polityką, także współczesną.

Szczęśliwe królestwo, którego pan szuka chwały Króla królów, a nie własnej

Książka przemyślana, nie pisana na szybcika, widać że autorka sporo czasu poświęciła na budowanie fabuły, postaci i świata. Do tego ostatniego nareszcie pojawiła się mapa przedstawiająca Królestwo Anharydów, a także drzewo genealogiczne rodu. Z dodatków mamy także dostęp do przysłów i powiedzeń, wiele z nich należy do moich ulubionych cytatów.

Magia jest namiastką i karykaturą cudu

Podsumowując jest to najlepsza książka autorki, akcja trzyma w napięciu i daje wrażenie skrywanej tajemnicy, to w powieściach typu fantasy należy do ulubionego zabiegu wielbicieli gatunku. Oczywiście tak jak poprzednie części i ta jest książką antymagiczną, nie doszukujmy się zatem stworzeń rodem z tolkienowskich historii, a jedynie klasycznej walki dobra ze złem, a także głębokiego morału płynącego z tej opowieści.

Samotność służy mędrcom w tym samym stopniu, w jakim szkodzi głupcom

Fantastyczne opisy otaczającego świata, pomysł na napisanie książki dla dzieci, w której to dobro góruje nad złem, a nie jak to ostatnio modne propagowanie zła i czarnej magii, jako głównego wątku bardzo mnie się podoba. Pisarka nawiązuje do klasyki baśni, gdzie demony nie mają sumienia i są złe, a pokonać je może tylko rycerz o czystym sercu. Zapraszam do czytania, lepszej, współcześnie napisanej lektury typu fantasy nie znajdziecie na rynku. Polecam zwłaszcza dzieciom i młodzieży.

Wszystkie cytaty pochodzą z trylogii

5 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie sięgnąć po tą serię. Wydaje mi się bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że to książka w starym, klasycznym stylu. Podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może spodoba się mojemu starszemu synkowi:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tej autorce, ale zapowiada się ciekawa, obszerna (565 stron, wow, a i to jedynie trzeci tom) lektura. :) (Swoją drogą, Ariel to bardzo ładne imię).

  OdpowiedzUsuń