niedziela, 20 lipca 2014

Cuda z Jasnej Góry

Autor: Beata Legutko
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: historia, religia
Liczba stron: 148
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Kto chociaż raz brał udział w pielgrzymce na Jasną Górę ten wie, że kończy się ona spotkaniem w Kaplicy Cudownego Obrazu z Matką Bożą, Czarną Madonną opiekunką naszego narodu. Pot, wielkie zmęczenie, odciski na stopach, nic nie jest w stanie powstrzymać pielgrzyma, który potrafi przejść pieszo nawet kilkaset kilometrów, pragnąc dotrzeć do tego świętego miejsca.

Moment, w którym stajemy przed obrazem w kaplicy, w tym historycznym miejscu, zapada w pamięć na zawsze. Klasztor przetrwał wiele wojen, rabunków i konfliktów. Podobnie było z obrazem, który zmieniał się pod upływem czasu i ludzi, którzy pracowali nad tym, aby jego świetność i piękno trwały pokolenia.

Książka Beaty Legutko opisuje historię obrazu oraz jego kultu. Autorka opowiada w jaki sposób Madonna jest otaczana czcią i czy w ogóle można modlić się do obrazu. Opowiada także o Zakonie Paulinów i klasztorze jasnogórskim, o legendach związanych z tym miejscem i wspaniałej historii. Część lektury poświęcona jest świadectwu cudów oraz zwyczaju składania wotów. Znajdziemy także kilka wybranych cudów, zarówno tych z przeszłości, jak i bardziej współczesnych. Publikacje kończą modlitwy dziękczynne, a także definicje związane z cudem i rozdział o tym jak Kościół postrzega to zjawisko.

Pisarka tworząc publikację korzystała z źródeł współczesnych (Lewis, Jan Paweł II, Baron, Pietras itd.), ale także i starszej literatury tj. Kroniki Długosza, co sprawia że książka jest wiarygodna. To autentyczne świadectwo wiary. Polecam każdemu kogo interesują cuda jasnogórskiej Matki, ale również czytelnikom interesującym się historią.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

4 komentarze:

 1. Publikacja z pewnością ciekawa, ale nie dla mnie. Nie interesuje się takimi rzeczami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowała mnie ta książeczka. Lubię czytać historie różnych miejsc w naszym kraju. Częstochowa niewątpliwie należy do grupy miejsc o szczególnym znaczeniu dla Polski w historii jak i teraz. Cieszę się, że są takie książki. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie jestem świeżo po lekturze tej książki - rewelacyjna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że lubisz tematykę religijną. :) Nie są to moje rejony literackie, ale już legendy związane z klasztorem jasnogórskim mogłyby mnie zainteresować.

  OdpowiedzUsuń