środa, 21 maja 2014

Szubienicznik

Autor: Jacek Piekara
Rok wydania: Kraków 2013
Gatunek: przygodowa, kryminał
Liczba stron: 456
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo OtwarteSzubienicznik Jacka Piekary, to kryminał osadzony w czasach króla Jana III Sobieskiego. Główny bohater – Jacek Zaremba, jest łowcą głów. Ściga wyjętych spod prawa bandziorów. Autor wymyślił interesującą fabułę, która rozpoczyna się od dziwnych dramatycznych listów i wciąga nas w samo serce szlacheckiej intrygi.

Książkę czyta się łatwo i przyjemnie, jednak na rozwinięcie akcji, trzeba troszkę poczekać i uzbroić się w cierpliwość. Odnoszę wrażenie, że pisarz koniecznie chciał sprzedać nam kawałek historii Polski i w związku z tym, urozmaicił swoje dzieło opisami zachować oraz obyczajów szlachty. Jest to bardzo ciekawy zabieg, ale troszkę tego za dużo. Lektura staje się przez to nieco nużąca. Na szczęście są to tylko fragmenty książki. Przebrnąwszy więc przez ¼ utworu, możemy liczyć na to, co nas najbardziej ciekawi w kryminałach, czyli mroczną tajemnicę i stróża prawa, który próbuje ją rozwikłać.

Główny bohater jest osobą, która pozwala się lubić. Żołnierz, postać etyczna i poukładana, troszkę przypomina „małego rycerza” bohatera z utworu Sienkiewicza, zresztą cała powieść również przypomina trylogię. Strasznie dużo dialogów, miejscami brakowało typowych opisów otocznia, za to same postaci fantastycznie nakreślone.

Uwielbiam historię, dlatego książkę pana Jacka bardzo polubiłem i na pewno sięgnę po następne. Zachęcam do poznania tej wspaniałej kryminalistycznej powieści. Świat osadzony w przeszłości naszej Ojczyzny, wart jest poświęcenia tych kilku godzin.


4 komentarze:

 1. lubię historyczne kryminały a twój opis zchęcił mnie do sięgnięcia po tą książkę, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szubienicznik jest świetny. Ja jestem teraz w trakcie czytania drugiej części.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Szubienicznik" bardzo mi się podobał i teraz próbuję znaleźć sobie odrobinę czasu, by przeczytać 2. część, bo muszę przyznać, że zakończenie pierwszej mocno mnie zaintrygowało.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki tego autora wciaż przede mną, ale już coraz bliżej :)

  OdpowiedzUsuń