wtorek, 27 maja 2014

Magia mózgu

Tytuł: Magia mózgu, magiczne inwokacje o naukowo udowodnionej skuteczności
 
Autor: Philip H. Farber
Rok wydania: Białystok 2014
Gatunek: okultystyczna
Liczba stron: 209
Źródło/Wydawnictwo: Studio AstropsychologiiKsiążka Philipa H. Farbera, zatytułowana jest Magia Mózgu, sugeruje że jej treść nawiązuje do naukowych badań na temat magii? W podtytule dodatkowo znajdujemy magiczne inwokacje o naukowo udowodnionej skuteczności, ten dość zawiły tytuł informuje nas, że publikacja jest naukowym dziełem, lecz pojawia się słowo inwokacja, czyli wezwanie do Boga, a zatem mamy przed sobą książkę naukową, opierającą się na wierze i magii?

Na samym początku, napiszę że żadna z opinii zamieszczonych w książce nie jest napisana przez naukowca. Myślę, że to przekreśla jej naukową stronę, przejdźmy zatem do części, magicznej, bo wiemy już że książka nie jest o mózgu. Czy w ogóle magia może być traktowana, jako nauka, nie wydaje mnie się. Kilka eksperymentów, to za mało aby potwierdzić tezę o naukowości w tej książce. Publikacja jest o tematyce okultystycznej i tak powinna być traktowana, nie ma nic wspólnego z nauką. W dodatku fragmenty o badaniach, promują narkotyki, coś niewiarogodnego.

Podsumowując, książka mimo swych zapewnień o naukowości, to kolejna komercyjna pozycja, jakich na rynku ostatnio pojawia się coraz więcej. Przyznam, że jestem mocno zawiedziony, gdyż liczyłem na zupełnie coś innego. Co do ostatniego punktu – inwokacji, również próżno jej doszukiwać w publikacji, prócz dedykacji: Dla Atem:
ofiarujemy ci swą uwagę, język, pasję, nasz trans i dzieła. Ty ofiaruj nam bogów – kim jest Atem? Jakich bogów? Naprawdę nie mam pojęcia o co chodziło autorowi.

Jakie korzyści możesz wynieść z tej książki? Znajdziesz tu próbę, naukowe wyjaśnienia wielu zjawisk, które słusznie uchodzą za nadprzyrodzone. Twój umysł to magia! - z tym stwierdzeniem, nie sposób się nie zgodzić, ale w tej książce nie znajdziemy naukowych faktów, z dziedziny psychologii, czy neurologii. Niestety nie mogę polecić tej pozycji, gdyż nie spełnia moich oczekiwań czytelniczych.


Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa
 Studio Astropsychologii, za co serdecznie dziękuję! 
http://studioastro.pl/


1 komentarz:

  1. Szkoda, że się zawiodłeś, to najgorsze, co może spotkać czytelnika.

    OdpowiedzUsuń