sobota, 5 kwietnia 2014

Strzeżone sekrety alchemii

Tytuł: Strzeżone sekrety alchemii. Skuteczne eliksiry, uzdrawiające energię i naturalna magia

Autor: Mark Stavish
Rok wydania: Białystok 2014
Gatunek: poradnik, ezoteryka
Liczba stron: 243
Źródło/Wydawnictwo: Studio Astropsychologii

 
Alchemia do wczesnego średniowiecza budziła w ludziach ciekawość. Tajemnica otaczająca tą starożytną dziedzinę nauki spowodowała, że w pierwszej połowie XIV wieku papież Jan XXII zabronił jej uprawiania. Mimo to skrycie przed Kościołem i wbrew dekretom kolejnych papieży sztuka alchemii była kontynuowana. Ta dziedzina nauki wprowadziła wiele innowacji, zwłaszcza w medycynie i chemii.

Jest ona połączeniem różnych elementów: okultyzmu, astrologii, mistyki i medycyny, co nadaje jej charakter ezoteryczny. Alchemia przybyła do nas wraz z arabskimi uczonymi i szybko zapisała się w księgach europejskich uczonych.

Dawniej alchemicy zajmowali się poszukiwaniem eliksiru życia, leku na wszystkie choroby - panaceum oraz kamienia filozoficznego - środka umożliwiającego przemianę metali pospolitych w metale szlachetne (chcieli pozyskać złoto). W literaturze oraz kinematografii wielokrotnie stała się głównym punktem, wokół którego autorzy budowali całą fabułę (Alchemik – Paulo Coelho) . Zamykając oczy i próbując znaleźć odpowiedni obraz dla słowa „alchemia”, najczęściej widzimy starszego, brodacza, w długiej szacie, kręcącego się po laboratorium pełnym próbówek, eliksirów i innych, podobnych substancji.

Współczesna alchemia różni się jednak od tej, którą znamy z książek i ekranizacji. Oparta jest częściowo na starych naukach, ale z biegiem czasu ewoluowała w zupełnie nową naukę. Czytając książkę cenionego na świecie ezoteryka - Marka Stavisha dowiemy się na czym polega dzisiejsza alchemia. Autor wprowadzi nas w tajniki uzdrawiania duszy i ciała za pomocą minerałów. Opowie o tym jak przyrządzić leki z roślin, nalewki oraz inne eliksiry. Jednym zdaniem mówiąc, wprowadzi nas w sekret starożytnej naturalnej, uzdrawiającej magii.

Książka skierowana jest dla czytelników, których fascynuje naturalna magia uzdrawiająca. Sam podchodzę bardzo sceptycznie do filozofii opartej na czterech żywiołach, przyznać trzeba jednak, że tytuł i okładka stwarzają atmosferę tajemniczości i z wielkim zainteresowaniem czytałem o tym, co miał do powiedzenia autor. Polecam książkę każdemu, kto interesuje się medytacją, sztuką chemiczną, fizyką, po prostu alchemią, a także leczeniem naturalnym. Mam nadzieje, że doczekam się książki o naszych Polskich alchemikach, np. o Michale Sędziwoju, który w swoim czasie sporo namieszał na dworach europejskich. Poznałem sekrety alchemii, jeżeli też chcecie je poznać to zapraszam do przeczytania Strzeżonych sekretów alchemii.


Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa
 Studio Astropsychologii, za co serdecznie dziękuję! 
http://studioastro.pl/

8 komentarzy:

 1. Z alternatywnych metod leczenia najbliższa mi jest wizualizacja - sprawdzona i skuteczna w przypadku różnych problemów emocjonalnych. Z bolącym gardłem idę do lekarza ;-))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja wolę ziołolecznictwo, preferuje piwo z miodem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mądrość przez Ciebie przemawia :))

   Usuń
 3. ,,Alchemia do wczesnego średniowiecza budziła w ludziach ciekawość." Do wczesnego średniowiecza? Ja cały czas się nią interesuję. To, czy w nią wierzę to już inna sprawa:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Samo słowo "Alchemia" działa na mnie bardzo mocno. Kiedyś interesowałam się tym tematem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa książka. Muszę poszukać. Interesuje mnie historia alchemii jako poprzedniczki chemii. Ze zdziwieniem kiedyś znalazałam informację, że do dzisiaj działają w Europie czynni alchemicy. Do tej pory znałam tylko książki Romana Bugaja na temat alchemii. Chętnie przeczytam tę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co opisuje autor, to istnieją nawet szkoły praktykujące sztukę alchemii.

   Usuń
 6. Pozycja wygląda dość ciekawie... kto wie, może i się na nią zdecyduję :)

  OdpowiedzUsuń