poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Tryptyk o wierze

Autor: Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: dokument, historia, teologia
Liczba stron: 247
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M

 
Mówi się, że nie da się zjednoczyć młodzieży z różnych części świata, ba nawet z różnych regionów jednego narodu. Nic bardziej mylnego. Udowodnił to Jan Paweł II, kiedy to w 1985 roku w Rzymie i 1987 roku w Buenos Aires wygłosił orędzie w czasie pierwszych Światowych Dni Młodzieży. Tryptyk o wierze to książka, która opowiada o tych wydarzeniach, ale także o każdym następnym światowym spotkaniu młodych katolików, aż do 2013 roku, który odbył się w Rio de Janerio i zgromadził 3,7 miliona młodych ludzi z całego świata.

Czym właściwie są Światowe Dni Młodzieży?

Pisząc w najprostszy sposób - to święto młodzieży katolickiej „święto młodych trwa bez końca”1. Przemyślane i bardzo dokładnie zorganizowane Dni Młodzieży były i są do tej pory największym na taką skalę wydarzeniem, gromadzącym tak wielu wiernych. Nastolatki przez kilka dni integrują się z z krajem gościnnym i dziećmi z innych części świata. Łączą się w wspólnej modlitwie. Poznają historię i tradycję gospodarzy, zwiedzają zabytki i uczą się języka. Najważniejszym punktem święta jest orędzie wygłoszone przez Papieża. Młodzież solidarnie modli się, śpiewa, raduję się i uczy się tolerancji, wspólnoty i miłości. Wspomnienia z pielgrzymki zostają w człowieku na zawsze, tak jak hasła przewodnie, hymny i słowa Ojca Świętego.

Książka podzielona jest na trzy części – tryptyk, którego początek to opis pielgrzymek do siedmiu państw (nie licząc Rzymu) podczas, których Jan Paweł II przemawia do młodych. Druga część to kontynuacja Światowych Dni Młodzieży w Koloni, Sydney oraz Madrycie. Ostatnia część opisuje najnowsze spotkanie z Dni w Rio, podczas których przemawiał Papież Franciszek. Dowiemy się jakie przesłanie niosły do młodzieży spotkania. Co ciekawe, każdy z tej trójki miał swój własny styl, ale z pomocą Pisma docierali oni do ogromnej liczby wiernych. Wszyscy wierzyli, że młodzież jest najważniejsza, z czym się zupełnie zgadzam.

Warto przypomnieć sobie uniwersalne przesłanie skierowane do dzieci. Szczególnie teraz, gdy Franciszek ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, już za dwa lata. Polecam Tryptyk o wierze jest to lektura, która powstawała przez lata. Jej natchnione treści są do dziś cytowane, a pielgrzymki zostają nie tylko w pamięci, ale również i w sercu. 
 
1Hasło skandowane przez młodzież podczas Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie w 2000 roku.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

2 komentarze:

  1. Zdecydowanie nie moja tematyka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem, czy skusiłabym się na tę książkę. Recenzja jest zachęcająca. :)
    Pozdrawiam i zapraszam na rozdanie książkowe.:)

    OdpowiedzUsuń