niedziela, 13 kwietnia 2014

Świadectwa świętości

Autor: Stanisław Tasiemski
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: wywiad, dokument
Liczba stron: 116
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M


Wszyscy, którzy pamiętają Ojca Świętego z niecierpliwością czekają na wielką uroczystość, która odbędzie się już niedługo, 27 kwietnia 2014 roku. Mam na myśli oczywiście kanonizacje Błogosławionych Jana Pawła II i Jana XXIII, na placu świętego Piotra. Dziesięć lat po śmierci Papieża Polaka będziemy świadkami wydarzenia, które na zawsze zapiszę się na kartach historii i naszej pamięci. Warto więc przypomnieć sobie, kim był i jakich wielkich rzeczy dokonał nasz rodak z Wadowic.

Wydawnictwo M wyszło naprzeciw naszym czytelniczym oczekiwaniom i wydało kilka fascynujących pozycji, opowiadającym o Błogosławionym Janie Pawle II. Na początku chciałbym zaproponować, krótki zbiór wywiadów przeprowadzonych i opracowanych przez ojca Stanisława Tasiemskiego pod tytułem Świadectwa świętości.

Autor daje nam możliwość poznania Ojca Świętego, takiego którego znaliśmy, pamiętamy i którego kochaliśmy. Przypomina nam o tym, jak Papież traktował ludzi, jak się do nich odnosił i jak jego zachowanie wpływało na relację, z każdym kto przebywał w jego otoczeniu.

Wywiadu udzielają osoby, które były w bliskim kontakcie z Janem Pawłem II: pracownik sekcji Polskiego Sekretariatu Stanu ksiądz Paweł Ptasznik, rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls, arcybiskup Piero Marini, pisarka Wanda Półtawska, profesor Stanisław Grygiel oraz historyk Ludmiła Grygiel, wywiad kończy rozmowa z ojcem Konradem Hejmo. Są to ludzie nauki, dla których skromny ksiądz Wojtyła stanowił ogromny autorytet, był jednak nie tylko ich mentorem, ale również przyjacielem.

O czym właściwie jest książka?

Książka jest częścią naszej historii, tym co pozostawił po sobie, można rzec w spadku, Papież. Znajdziemy w niej kilka ważnych prawd o jego życiu, ale także jego słowa skierowane do nas. Prosty przekaz o miłości, tolerancji i szacunku. Jaki był Jan Paweł przedstawiają nam media, ale to co krył głęboko w sercu poznamy tylko czytając jego dzieła. Wywiady ukazują najpiękniejszą, prawdziwą twarz Ojca Świętego, jego życiową filozofie oraz silny, całkiem nowy i solidarny Kościół, który zbudował.

Jeżeli interesuje cię historia o Papieżu, który rozumiał ludzi i ich duchowe potrzeby, ta książka jest stworzona dla ciebie. Gorąco polecam. Jest to ciekawa, lekka i bardzo fascynująca lektura, przy czym krótka i warta poświęcenia, tych kilku godzin na zgłębienie jej treści.
Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

3 komentarze:

  1. Ciekawią mnie w tej publikacji w szczególności wywiady z osobami bliskimi Papieżowi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niekoniecznie dla mnie, ale z pewnością znajdzie się szerokie grono odbiorców, którym ta książka przypadnie do gustu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię czytać/oglądać wszystko to, co związane jest z naszym kochanym śp. Janem Pawłem II, dlatego, kiedy trafi w moje ręce powyższa publikacja to nie omieszkam jej poznać.

    OdpowiedzUsuń