środa, 26 marca 2014

Znaleziony

Autor: Nadine Gordimer
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: powieść obyczajowa
Liczba stron: 311
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M

 
Biedny ten, któremu auto odmówi posłuszeństwa na zatłoczonej drodze. Ludzie spieszący się po pracy do domu, głodni i sfrustrowani, prędzej rzucą się do gardła niż pomogą z pojazdem, który uległ awarii. Kobieta w ulicznym korku, jednym z wielu [...] jakie konsekwencje będzie miało to banalne zdarzenie. […] Dokąd i ku czemu ją zaprowadzi – niby nic wielkiego, prosta historia, przygoda, która zaczyna się od zaniedbanego przez kobietę auta, ale jak w efekcie motyla i tu każda decyzja ma swój dalszy ciąg.

Kobieta, Julie postanawia naprawić auto, udaje się jej znaleźć warsztat, a w nim przystojnego i tajemniczego mechanika, Abdu. Ich znajomość powoli rozkwita, z czasem poznają się lepiej, ich znajomość wchodzi na inny stopień niż dotychczas. Abdu okazuje się bardzo intrygującym mężczyzną, który skrywa interesującą przeszłość, czym rozbudza u Julie coraz większą ciekawość. Spotykają się często i rozmawiają swobodnie, nie tylko o zepsutym aucie, Julie gustuje w mężczyznach, którzy skrywają jakąś tajemnice, chociaż do tej pory, nie miała szczęścia na dłuższy związek, czy tym razem się uda?

Kto miał przyjemność poznać poprzednie książki pani Gordimer, ten na pewno zauważył, że autorka piszę bardzo ładnym językiem. Książka porusza wiele tematów tabu, takich jak konflikt rasowy, AIDS, polityka i wojna, a także emigracja i trudności w znalezieniu pracy przez inteligencję. Akcja powieści ma miejsce w południowej Afryce, gdzie małe kraje z dnia na dzień upadają, a ich miejsce zajmują nowe. Powieść przypomina miejscami reportaże z Afryki pana Kapuścińskiego, w obu książkach kraina ukazana jest taką, jaka jest w rzeczywistości - bieda i pogoń za chlebem, upadające rządy cała prawda o Afryce.

Polecam książkę czytelnikom, którzy lubią romanse, których tłem są konflikty społeczne. Tematy społeczno - polityczne poruszane były nie raz w powieściach pisarki, również w Znaleziony będziemy mogli poznać problemy krajów afrykańskich oraz to jak apartheid wpłynął na mentalność tamtejszych ludzi.Nadine Gordimer ur. 20 listopada 1923 roku w Springs, południowoafrykańska pisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 1991. W swoich powieściach porusza tematy związane z RPA.


Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

7 komentarzy:

 1. Bardziej niż wątek romansowy zainteresowałoby mnie w tej książce tło społeczno-polityczne. Będę miała na uwadze książki Gordimer również dlatego, że chętnie zapoznaję się z dziełami mniej znanych noblistów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę zwrócić uwagę na tę pisarkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Autorka zupełnie mnie nieznana, nawet ze słyszenia. Zwrócę na nią uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tej pisarki czytałam powieść pt. ,, Córka Burgera,,
  Faktycznie, tak jak napisałeś używa ładnego języka i dużo pisze o problemach RPA.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej omijam romanse szerokim łukiem. Czasami jednak - szczególnie przy tak rozbudowanym wątku społecznym o jakim piszesz - daje książką o "romantycznej" tematyce szansę. Bywa, że romans jest świenym pretekstem do zobrazowania sytuacji społecznej i politycznej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszy mnie, że autorka porusza wiele tematów tabu, szczególnie takich jak konflikt rasowy lub AIDS. W takim razie czuje się mocno nią zainteresowana i mam nadzieję, że jej lektura będzie dla mnie nader satysfakcjonująca.

  OdpowiedzUsuń