poniedziałek, 24 marca 2014

Mariska z węgierskiej puszty

Autor: Consilia Maria Lakotta
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: powieść historyczna, obyczajowa
Liczba stron: 350
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M


Książka Consilii Marii Lakotty to przepiękna opowieść, której akcja rozgrywa się w pierwszej połowie XX wieku. Bohaterowie muszą stawić czoła niebezpiecznej ideologii, która szerzyła się w tamtych czasach. Najpierw swe żniwa zbierał bolszewizm i Wielka Wojna, a potem II Wojna Światowa i komunizm. Polityka nie ominęła również wsi, w której wychowywała się młoda węgierka – Mariska. Tło historyczne i rzadko opisywana część historii Węgier, sprawiają, że książka przykuła moją uwagę ale nie są to jedyne czynniki dla których warto po tą powieść sięgnąć.

Drugim tłem historii jest życie na węgierskiej wsi. To tu właśnie rozegrają się najważniejsze wydarzenia w życiu Mariski oraz jej rodziny i przyjaciół. Dziewczyna spotyka miłość swojego życia, chłopa który zajmuje się wypasaniem koni. Ich miłość nie jest mile widziana przez ich pana, mimo to postanawiają, że wezmą ślub. Jest to więc powieść o tym jak w owych trudnych czasach radzili sobie chłopi i możni na majątkach ziemskich. Wątek socjalizmu przeplata się przez całą historię, dodając jej przez to dramatyzmu.

Bo gdy Bóg zdaje się porzucać narody, to tylko głębiej wstępuje w ich wnętrze

Cały utwór jest wykonany bardzo zachęcająco. Czytelnik zawiesza się na poszczególnych wątkach, zastanawiając się, czy inne postępowanie bohaterów, mogłoby uratować im życie. Każde zachowanie kierowane wbrew władzy prowadziło do konsekwencji, nawet do aresztowania i utraty życia.

Powieść bardzo przyjemna w czytaniu, trudniejsza w odbiorze ze względu na tragiczne wątki, mimo to czujemy się tak, jakbyśmy sami uczestniczyli w życiu Węgrów, w czasach kiedy żyli wspaniali ludzie, którzy nie chcieli zostać niewolnikami marksistowskiej ideologii. Sama bohaterka była również bardzo ładnie nakreślona. Zwykła kobieta, której życie wcale nie było zwyczajne, gdyż nie pozwalały na to czasy i miejsce.

Podsumowując, książka bardzo przypadała mnie do gustu. Opowiada prawdziwą historię Narodu Węgierskiego i ich pełną poświęceń walkę z komunizmem. Pełna opisów kultury węgierskiej książka, przybliża nam również strukturę społeczną tego kraju. Jest to prawdziwa perełka wśród publikacji opisujących czasy wojenne, ze względu na miejsce, w którym osadzona została fabuła. Gorąco zachęcam do poznania historii dziewczyny znad Cisy i jej rodziny.
Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

7 komentarzy:

 1. Ciekawa powieść. Szczególnie te opisy kultury węgierskiej mnie intrygują, chociaż sama historia Narodu Węgierskiego i ich pełną poświęceń walkę z komunizmem już nieco mniej. Ale mimo to jestem skłonna dać szansę poznania tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa historia! Może za jakiś czas się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Intryguje w niej wszystko. I tło społeczno - obyczajowe i polityczne a także historia bohaterki.
  Chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się bardzo intrygująca lektura. Książka już na mojej półce, niebawem się za nią zabieram.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ojej, a ja się na nią nie zdecydowałam! Będę musiała to szybko nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już gdzie pozytywną ocenę tej książki, jednak się na nią nie skuszę, bo to nie moje klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyciągający tytuł - jak starej wiedeńskiej operetki. No, bym przeczytała. Lubię taką tematykę i epokę.

  OdpowiedzUsuń