sobota, 15 marca 2014

Egzotyczne warzywa

Autor: Teresa Lewkowicz - Mosiej
Rok wydania: Kraków 2013
Gatunek: leksykon, poradnik
Liczba stron: 127
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Źródło obrazka: obrazek skopiowany ze strony Wydawnictwa M
 
Jesienią miałem przyjemność przeczytać ciekawy poradnik o Egzotycznych roślinach leczniczych, autorstwa pani Teresy Lewkowicz – Mosiej. Kontynuacją, jak sądzę tejże książki jest poradnik o Egzotycznych warzywach. Autorka w bardzo przyjemny sposób przedstawia nam smakołyki, którymi obdarza nas natura.

Kiedy wracamy głodni z pracy, najlepszym doznaniem jakie na nas czeka, po powrocie do domu, jest zapach unoszący się z rozgrzanej od gorącego piekarnika kuchni. Przyprawione rozmarynem smażone ziemniaki, zapach fasolki po bretońsku, gotowane buraczki, marchewka i pietruszka na parze, wszystko to przyprawia nas o delikatny zawrót głowy i sprawia, że nasze brzuchy zaczynają wydawać dziwne odgłosy. Nagrodą za te tortury, które musimy przeżyć zanim zostanie podany posiłek, jest wspaniała uczta, która przeważnie składa się z mięsa, surówki oraz oczywiście warzyw i to o tych ostatnich napisała kilka słów autorka.

Poradnik opisuje ponad dwadzieścia egzotycznych warzyw, ich możliwości leczniczych ale również kraj pochodzenia i budowę tych niepowtarzalnych darów natury. Większość z nich jesteśmy w stanie kupić na naszym Polskim rynka, w każdym większym markecie. Niektóre będziemy nawet mogli samemu wyhodować na w naszych działkach, czy w naszych domowych ogródkach. Oprócz tego książka zawiera kilka ciekawych przepisów. Do moich ulubionych należą: bakłażany po stambulsku oraz potrawy z oliwkami, szczególnie do gustu przypadła mi sałatka tajwańska.

Również ten poradnik wyróżnia ładna oprawa graficzna. Każde warzywo zostało zilustrowane na oddzielnej stronie. Daje nam to pogląd na budowę oraz bliższe poznanie tych egzotycznych roślin. Leksykon bardzo ciekawy, świetnie nada się na prezent dla ogrodników, kucharzy oraz każdego smakosza egzotycznej kuchni.
Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

1 komentarz:

  1. Recenzja bardzo fajna. Natomiast książkę sobie odpuszczam, zupełnie nie bawią mnie poradniki ; ) Jestem do nich uprzedona, bez względu na ich tematykę :)

    OdpowiedzUsuń