poniedziałek, 24 listopada 2014

Jego oczami

Autor: Szymon J. Wróbel
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: biografia
Liczba stron: 190
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Ksiądz Józef Tischner miał wspaniałe życie. Jego twórczość jest nam doskonale znana. Dlatego cieszę się z powstania dokumentu "Jego oczami", filmu Szymona J. Wróbla. Uzupełnieniem projektu Wróbla jest książka. Zapisano w niej wszystko, czego nie użyto w filmie, a co może zainteresować ludzi poszukujących wiedzy na temat księdza Tischnera i jego rodziny.

Księdza Tischnera poznajemy z opowiadań ludzi, którzy byli blisko niego. Do najciekawszych należy reportaż, czy raczej relacja brata księdza Józefa, Kazimierza. Bardzo sympatyczna osoba. Zdradził on szczegóły z życia brata księdza.

W publikacji znajdziemy zapis z dni, podczas których kręcony był film. Książka zawiera wspomnienia Kazimierza Tischnera, Mariana Gromada, ks. Mieczysława Zonia, biskupa Tadeusza Pieronka, ks. Adama Bonickiego, profesora Jacka Popiela, doktora Stanisława Trebunia - Staszel; odnaleziony wywiad z księdzem Tischnerem; zapis relacji z młodymi - Pawłem Kak, Natalią Bogdan, Michałem Kastelikiem, Justyną Wierzbowską, Mateuszem Andrysiakiem. W publikacji zostały umieszczone również fragmenty z jego publikacji.  

Szymon J. Wróbel i jego ekipa zrobili kawał dobrej roboty. Warto poznać ten znakomity dokument, a także przeczytać książkę. Na końcu znajdziemy kilka ilustracji z kadru filmowego. Niezwykły człowiek, którego życie także dalekie było od zwyczajnego.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    


3 komentarze:

  1. Bardzo lubię ks. Tischnera, jego mądrość w jakiś tam sposób do mnie przemawia, więc książce nie mówię nie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka już u mnie na półce. Widzę, że to wyjątkowa publikacja.

    OdpowiedzUsuń
  3. Chyba już wiem co kupię przyjaciółce na urodziny :)

    OdpowiedzUsuń