środa, 12 listopada 2014

Henryk Sienkiewicz. Śladami polskości

Autor: Krzysztof Masłoń
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: publicystyka
Liczba stron: 105
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo MHenryk Sienkiewicz, autor, którego wszyscy znamy, który od lat gości na naszych regałach. Pisarz, patriota, to o nim pisano ”stosunek dziecka do religii kształtuje się na pacierzu, stosunek dziecka do Polski na Sienkiewiczu”. Nie trzeba wymieniać tytułów książek, są nam bardzo dobrze znane. Jednak wkład jaki wniósł Sinkiewicz w odradzającą się po niewoli Polskę, to nie tylko literatura, ale także działalność charytatywna i polityczna, głównie w opozycji do narodów, które podjęły się rozbiorów.

Wielki powieściopisarz, idealista, człowiek, który kochał Polskę, nie mógł znieść jej kajdan. Pisał o rewolucji socjalistycznej: „Rewolucja ta, właśnie dlatego, że nie była narodowa, musiała przeistoczyć się w zwykły bandytyzm”. Autor twierdzi, że gdyby Sinkiewicz umiał, gdyby chciał działać politycznie, na pewno nikt by nie dał rady tej popularności stworzonej piórem. To była jego broń, atut który przerażał wrogów Ojczyzny, wielki potencjał płynący ze słowa pisanego.

Czemu tak mało Sienkiewicza w szkołach? Jest oczywiście „W pustyni i w puszczy”, jest „Sachem”, „Z legend dawnego Egiptu”, „Janko Muzykant” oczywiście jeśli czas pozwoli, ale gdzie literatura iście patriotyczna, Trylogia, „Wiry”, „Krzyżacy”? Dlaczego oświata wyrzuca z kanonu lektur tak ważne książki i zastępuję je mniej wartościowymi dla kształtującego się umysłu dziecka książkami, fantastyką i to w dodatku zachodnią. A przecież nie tak dawno powstańcy ruszali do walki ze słowami Sienkiewicza na ustach. Inteligencja oddała życie w obronie tego co narodowe. Autor zmarł cierpiąc nie tylko z powodu choroby, ale również dlatego, że nie doczekał się wolności.

Książka Krzysztofa Masłonia to znakomita synteza Sienkiewicza. Śledzimy losy autora i jego największych dzieł. Dowiemy się co dla noblisty było najważniejsze w życiu, jaki był cel jego twórczości, dla kogo pisał i o czym. Poznamy krytyków jego dzieł, cenzurę z jaką musiał walczyć. Mimo, że losy Polski za jego życia nie były pewne Henryk Sienkiewicz wierzył w zwycięstwo sprawy Polskiej. Wiedział, że silny Naród to taki, który zna swoje korzenie, pamięta o swej historii. Gorąco zachęcam do czytania publikacji Masłonia, szczególnie zapraszam na „Śladami polskości”.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

3 komentarze:

  1. Dawno nie czytałam nic Sienkiewicza, bardzo dawno. A młodzież teraz to już chyba w ogóle go nie czyta. Smutne...

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę odświeżyć sobie Sienkiewicza. Już od dawna kusi mnie ,,Rodzina Połanieckich".

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawa publikacja. Książki Sienkiewicza uwielbiam. Jak będę miała okazję to chętnie przeczytam:)

    OdpowiedzUsuń