środa, 1 października 2014

Krucha jak lód

Autor: Jodi Picoult
Rok wydania: Warszawa 2013
Gatunek: obyczajowa, dramat
Liczba stron: 605
Źródło/Wydawnictwo: Prószyński i S-kaJodi Picoult pisze znakomite, poruszające powieści. Krucha jak lód jest kolejną książką, która wyszła spod jej pióra. Nie brakuje w niej emocji, pełna refleksji książka zmusi nas do przemyśleń, do łez.

Książka opowiada o chorobie genetycznej, wrodzonej łamliwości kości, z jaką urodziła się i musi żyć mała dziewczynka – Willow. Ta krucha sześciolatka pragnie z całego serca być zdrowa, biegać i bawić się jak inne dzieci. Niestety zbyt duży ruch może doprowadzić do złamania kości i długotrwałej rehabilitacji. Charlotte i Seam, rodzice Willow będą walczyć o jej życie, wiedzą, że od tej pory wszystko się zmieni, ale kochają córkę i nie zamierzają się poddać. Starsza córka Amelia, czuje się zaniedbana, okalecza się i zmusza do wymiotów, aby zwrócić na siebie uwagę rodziców. W dodatku, do wszystkich kłopotów dochodzi sprawa sądowa, w której rodzice walczą o odszkodowanie dla Willow, kiedy dowiadują się o błędzie lekarskim w czasie ciąży.


Powieść śledzimy z różnych perspektyw, ponieważ jest kilku narratorów, opowiadanie prowadzą różni bohaterowie. Dzięki temu zabiegowi zaobserwować możemy, jak różne są spojrzenia na te same problemy. Cieszę się, że autorka opisuje walkę rodziców, a nie podejmują oni aborcji. Pisarka zyskuje w moich oczach, ale i tak należy do moich ulubionych autorów współczesnych. Świetny warsztat, to kolejny powód, aby sięgnąć po tą pozycję. Zapraszam do poznania historii Willow Okeefe i jej rodziny, książki pani Picoult, która porusza głęboko i zapada na długo w pamięci.

6 komentarzy:

 1. Tej akurat nie czytałam, ale wiele innych tak, i jedna z lepszych (która najbardziej mi się podobała) to W imię miłości!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam jeszcze tej książki, ale słyszałam już o niej wiele dobrego...

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki Picoult, za to, że poruszają ważne, życiowe tematy i dają do myślenia. Tą oczywiście też już czytałam. Polecam jej ostatnią książkę "To, co zostało", moim zdaniem najlepsza jej książka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię książki Picoult. Tej pozycji jeszcze nie miałam okazji czytać ale na pewno to nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tej książki Picoult jeszcze nie czytałam. Mam ją w planach.

  OdpowiedzUsuń