wtorek, 28 października 2014

Boginie z Zitkovej

Autor: Katerina Tuckova
Rok wydania: 2014
Gatunek: powieść historyczna, folklor
Liczba stron: 437
Wydawnictwo: AferaWysoko w Białych Karpatach, na pograniczu Moraw i Słowacji, w odciętej od świata wsi Žítková żyły wyjątkowe kobiety. Potrafiły leczyć ziołami, przepowiadać przyszłość, poskramiać żywioły. Nazywano je boginiami, a ich tajemniczą sztukę bogowaniem.


Boginie z Zitkovej, autorstwa Kateriny Tuckowej to wspaniała powieść, której fabuła rozgrywa się głównie w czasach komunistycznych, na pograniczu Moraw i Słowacji. Autorka często wraca również do czasów wojennych, w których przyszło żyć jednej z bohaterek jej książki Surmenie, zwanej również boginią.


Surmena zajmowała się zielarstwem, leczeniem naturalnymi metodami, a także wróżbiarstwem oraz przepowiadaniem przyszłości. Po jej porady przyjeżdżali samotni, nieszczęśliwi ludzie, szukający ukojenia w dobrym słowie lub lekarstwa na fizyczne dolegliwości.


Jej uczennicą jest Dora. Dziewczynka początkowo uczy się fachu, ale z biegiem czasu postanawia wyjechać i studiować etnografię. Przeszłość nie daje jej jednak spokoju. Jest ostatnią z rodu bogiń. Serce podpowiada jej, że musi się więcej dowiedzieć o przeszłości rodu, o boginiach. Postanawia zbadać ten fenomen.


W swoich badaniach zaczyna odkrywać niepokojące fakty, które doprowadzają ją do siedemnastowiecznych obrzędów, a także zgłębia drugą wojnę światową i czasy głębokiego komunizmu. Odkrywa wiele niepokojących, często mrocznych faktów ze swej przeszłości, a także z przeszłości swoich przodków.


Książka wciąga od pierwszych stron, szczególnie fabuła która rozgrywa się w różnym czasie. Jest to znakomita powieść z wątkami historycznymi. Mieszanina moich dwóch ulubionych gatunków fantastyki i historii. Powieść Kateriny, to niesamowita przygoda, opierająca się o tradycje Czech i jej historię. Dlatego zachęcam wszystkich do poznania dzieła młodej pisarki. Mam nadzieje, że uda się również nakręcić film na podstawie książki, trzymam kciuki.
Katerina Tuckova (ur. 1980); czeska pisarka i kuratorka wystaw, absolwentka historii sztuki i bohemistyki Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie oraz świeżo upieczona doktor historii sztuki. Za swoją debiutancką powieść Vyhnani Gerty Schnirch (Wypędzenie Gerty Schnirch, 2009), w której porusza temat wysiedlenia z kraju brnieńskich Niemców, otrzymała Nagrodę Czytelników Magnesia Litera. Jej druga powieść, Boginie z Zitkovej (Zitkovskie bohyne, 2012) przyniosła jej wiele wyróżnień (m.in. Nagrodę Josefa Skvoreckiego, tytuł Czeski Bestseller 2012, Nagrodę Czytelników - Magnesia Litera, Nagrodę Czytelników - Ceska Kniha) oraz uczyniła z niej najlepiej sprzedającą się czeską autorkę ostatnich lat. Katerina Tuckova w unikalny sposób łączy w sobie cechy zagrzebanej w dokumentach skrupulatnej badaczki dziejów i kreatorki barwnych postaci, których czasem prawdziwe, czasem zmyślone, ale zawsze fascynujące losy wplata w autentyczne karty historii Czech i Moraw.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Afera za co serdecznie dziękuję!!! 4 komentarze:

 1. Wątki historyczne w powieści mnie zainteresowały:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, to musi być ciekawa proza. Czasy komunistyczne, wątki historyczne. Chętnie poszukam tej książki i ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro to powieść historyczna to dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujące połączenie gatunków. Nie będę na siłę szukała tej powieści, ale przeczytam ją, gdy wpadnie mi ona w ręce.

  OdpowiedzUsuń