niedziela, 5 października 2014

Wnuczka Raguela

Autor:  Krzysztof Koehler
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: dramat
Liczba stron: 247
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M


Krzysztof Koehler zabiera nas w świat brudnych ulic, bezdomnych, przestępców, prostytutek, a także ludzi pokrzywdzonych przez los. Główny bohater to bezdomny młodzieniec, który chcąc znaleźć miejsce na nocleg trafia między innych, wrogo nastawionych bezdomnych. To, czy przetrwa chłodne noce i uda się mu znaleźć ciepłe miejsce do spania na dworcu, zależy od szefa menelów Waldka.

Przywódca z warszawskiego dworca rządzi władzą absolutną, okazuje się, że trzeba wkupić się w jego łaski daniną. Chłopak zna zasady, ale mimo to sprzeciwia się przywódcy. Staje w obronie bezdomnej dziewczyny, która również trafia do wodza szukając ciepła i jedzenia. Przywódca chce dziewczyny dla siebie. Młoda kobieta pragnie ciepła, lecz pomysł, aby stać się własnością podstarzałego, schorowanego mężczyzny nie za bardzo jej się podoba, próbuje ukryć się za plecami chłopca. Szuka rycerza, swego obrońcy. Coś między nimi zaiskrzyło, jednak młodzieniec nie daje rady powstrzymać starego wyjadacza i jego pijacką bandę. Pobity wstaje, próbuje dogonić dworcowych zbirów, traci jednak ich z oczu. Za honor stawia sobie odnalezienie dziewczyny i odbicie jej z rąk bezdomnej mafii. Wszczyna śledztwo, ale czy nie jest za późno...

Tłem opowieści jest tragedia smoleńska. Śledzimy wydarzenia z perspektywy warszawiaków. Ilu ludzi tyle opinii. Sama historia jest niezwykle wciągająca. Autor potrafi pisać bardzo poetycko szczególnie opisy przyrody i miejsca akcji są barwnie opisane. Nie brakuje jednak brutalnych, bardzo wulgarnych tekstów. Tekst jest nimi przesiąknięty, wiadomo że ludzie żyjący poza systemem mają specyficzny język.


Książka jest niesamowita, porusza bardzo delikatne i ważne tematy. Ludzi bez domu jest co raz więcej i nie zawsze są to przestępcy. Często na ulice trafiają dzieci z patologicznych rodzin, a także weterani, ludzie którzy nie znajdują pomocy. Powieść czyta się bardzo szybko, mimo wątków, które sprawiają o zawrót głowy. Mocna fabuła wciąga i nie pozwala się od książki oderwać. Polecam.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 


    

7 komentarzy:

 1. Wygląda na dobrą literaturę. Temat jak najbardziej na czasie. Poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałąm wcześniej o tej książce. Wydaje się niezła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej publikacji. Wydaje się być bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresował mnie ten tytuł, temat jak najbardziej na czasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi interesująco, chociaż książka z pewnością porusza trudną tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie spodziewałam się po tej pozycji takiej tematyki...

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie zaczynam czytać tę książkę. Mam nadzieję, że środowisko bezdomnych zostało w niej wiernie oddane.

  OdpowiedzUsuń