niedziela, 15 marca 2015

Halloween, książka antymagiczna

Tytuł: Halloween, książka antymagiczna
Autor: praca zbiorowa
Rok wydania: Lubliniec 2014
Gatunek: opowiadania, poezja
Liczba stron: 100
Źródło:  Wydawnictwo św. Macieja Apostoła

Halloween, książka antymagiczna, taki tytuł nosi książka wydana przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła. Czym jest ten zachodni zwyczaj?

Każdy z nas kojarzy głównie z filmów, przebrane dzieciaki i dorosłych, ganiające od domu do domu za garścią cukierków. „Trick or Trat!” - słyszą gospodarze, którzy nie mają wyboru i muszą złożyć ofiarę duchom, wampirom, mumiom i innym przebierańcom. Jeden z autorów, Paweł Rączka z Staffordshire pisze: to lepsze niż pieniądze, albo życie. Pisarz ukazuje jakie było znaczenie tego pseudo-święta kiedyś i co oznacza dziś.

Ciekawe jest również opowiadanie Gabrieli Przystupy o chorwackim wampiryźmie. O złych mocach, a także o śmiertelnych wypadkach podczas halloween przeczytamy również w innych opowiadaniach i wierszach. Ciekawie przedstawia sposób świętowania pani Bogumiła Olaniecka z Madrytu. Makabryczne sceny długo zapadają w pamięci, aż trudno sobie wyobrazić, że wydarzyły się naprawdę. Jedna z historii, spisana piórem autorki z Japonii Joanny Shigenobu skierowane jest do tych, którzy traktują halloween z przymrużeniem oka.

W książce antymagicznej znajdziemy opowiadania i poezje spisaną przez szesnastu autorów z całego świata. Wszyscy zgodnie przestrzegają przed zgubnym świętowaniem zachodniej, komercyjnej mody z zachodu.

[...]
ktoś się przygląda bawiącym uważnie
niewinna zabawa w piekło
tylko szatan
traktuje to święto poważnie

Justyna Florczak – fragment wiersza pochodzi z książki


Pozycja zdobiona jest fantastycznymi ilustracjami. Autorami obrazków są sami pisarze, a także artysta, grafik Bahr Georg. Polecam lekture wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć prawdy o halloween. 

link do książki

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości  Wydawnictwa św. Macieja Apostoła za co serdecznie dziękuję!!! 


1 komentarz:

  1. Ciekawy zbiór. Nie słyszałam o nim nigdy wcześniej.

    OdpowiedzUsuń