niedziela, 1 marca 2015

Dziedzictwo

Autor: Grażyna Rochna-Woźniak
Rok wydania: Bydgoszcz 2014
Gatunek: poezja
Liczba stron: 80
Wydawnictwo: KORONISa wieczorem proszę pana
to ja wiersze piszę
tacyśmy poeci – jak nas naznaczono

Dziedzictwo Grażyny Rochny-Woźniak, jest tomikiem wierszy, na który czekało wielu wielbicieli poezji. Jest to zbiór wydany z okazji 20-lecia debiutu wydawniczego autorki. Pisarka dedykowała książkę swoim dzieciom Zoi i Tymonowi.

W tomiku Dziedzictwo znalazły się wiersze z almanachów będących pokłosiem Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń, Kujawskie Czakramy z 2007 roku, Echa z wody z 2008 roku, Ślady dotyku z 2009 roku, Z ziemi przychylnej z 2010 roku, a także Tu zakwitną wiersze z 2011 roku, Słowiańska woda pamięci z 2012 roku, Zapisywanie życia z 2013 roku i z Ogrodów przeszłości z ubiegłego roku. Znajdziemy tu także starsze utwory z lat 90tych.

W swej poezji pisarka zaskakuje poczuciem humoru. Jej wiersze mają niesamowite zwroty, czytelnik nie może być pewny jaki jest ich koniec. Potrafi odwrócić perspektywę. Uważnie przygląda się przeszłości i teraźniejszości, nie pomija jednak w swej poezji i przyszłości. Poetka często odwołuje się do codziennych sytuacji życiowych, zmienia je w przepiękną poezję. W tomiku znalazłem wiele ciekawych środków stylistycznych i odwołań. Najpiękniejsze jednak są jej wiersze romantyczne. Autorka okazuję w nich całą swą duszę, nie skrywa niczego. Czytając wydaje się, jakby czytało się jej życie.

Kruszwicki czakram
noszę pod sercem
pomiędzy komórką kluczami
a smoczkiem synka

uczę się miłości

Tymon uczy się Kujaw[...]

Poezja to specyficzna forma literacka, gdyż każdy interpretuje ją po swojemu. Bywa, że czytelnik ma zupełnie inną wizję od autora. To właśnie swoboda rozumienia tego gatunku sprawia, że po nią sięgamy. Polecam Dziedzictwo Grażyny Rochny-Woźniak, jest to tomik w którym każdy fan dobrej poezji znajdzie coś dla siebie. Zachęcam do czytania.

Fragmenty wierszy pochodzą z książki Dziedzictwo.
1 komentarz:

  1. Cieszy mnie fakt, że zaskakuje poczuciem humoru. Poezję od czasu do czasu czytam :)

    OdpowiedzUsuń