sobota, 21 marca 2015

Śmiertelny sen

Tytuł: Śmiertelny sen

Autor: Philip Gooden
Rok wydania: Warszawa 2015
Gatunek: kryminał, powieść historyczna, triller 
Liczba stron: 304
Źródło/Wydawnictwo: HarlequinOkoło 1600 roku powstała niezwykła sztuka spisana piórem Wiliama Szekspira. Nosiła tytuł „Hamlet” i opowiadała o tragedii jaka miała miejsce na dworze królewskim w Danii. Arcydzieło teatru elżbietańskiego było spisane na podstawie autentycznych wydarzeń. Wielu historyków i szekspirologów uważa, że sztuka angielskiego dramatopisarza wywodzi się z historii Saxo Gramatyka i miała miejsce około 1200 roku w Danii, gdzie Felgi książę Jutlandii, syn króla Danii Roryka, zabija swego brata Orvendila. Do zbrodni popycha go pożądanie. Pragnął żony brata.

Podobnie miała się rzecz w Hamlecie. Rozwiązanie sekretu związanego z zabójstwem w królestwie duńskim, jest niezwykle intrygującą opowieścią, wręcz zachęca literatów do stworzenia kolejnych dzieł nawiązujących do tej tragedii.

Wyzwanie przyjął Philip Gooden. Powielił historię, której zagadka straszliwego zabójstwa stała się źródłem do napisania powieści. Świetnej powieści.

Śmiertelny sen ma miejsce w późno-średniowiecznym Londynie, za czasów elżbietańskich. W tym czasie powstało wiele wybitnych dzieł, a teatr przeżywał prawdziwy renesans.

Młody aktor, Nick Revil, szuka szczęścia na scenie. Poznaje Szekspira i kilku wpływowych ludzi. Aktorowi udaje się zagrać w jednej ze sztuk dramatopisarza. Jest wniebowzięty, cieszy się z występu. Jednak w dzień swego wielkiego debiutu, dochodzi do dziwnej kradzieży, którą młody udaremnia i w wyniku splotu wydarzeń prawie zapomina o występie. Pomaga w rozwiązaniu tajemniczej kradzieży, czym zaskarbia sobie sympatie młodego szlachcica, który proponuje mu rozwiązanie kolejnej zagadki. Jego zadaniem jest znaleźć odpowiedzialnego za morderstwo sir Eliota. Zabójstwo przypomina to ze sztuki, Hamleta.

Niezwykła i lekka powieść. Napisana z dużą dawką humoru. Książka posiada elementy romansu, wspaniale wplecionego w fabułę. Nick jest niezwykłym bohaterem, pozornie tchórzliwym, niecierpliwym, ale równocześnie bardzo inteligentnym i sprytnym. Autor wspaniale opisuje kulturę, stroje, a także czasy, w której dzieje się akcja. Polecam książkę wszystkim czytelnikom lubiącym się w tajemnicach, historii elżbietańskiej, a także miłośników gorącego romansu w brudnej szesnastowiecznej stolicy Anglii, gdzie śmierć zbiera swoje mroczne żniwa.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa
  Harlequin, za co serdecznie dziękuję!3 komentarze:

  1. Wczoraj zaczęłam czytać i potwierdzam bardzo lekka i ciekawa lektura.

    OdpowiedzUsuń
  2. Widze że blog ciekawy ale chyba na nim nie zarabiasz. A możesz zarobić całkiem nieźle promując produkty związane ze zdrowiem , szkoda żeby ruch na twojej stronie się marnował, jak możesz dorobić sobie niezłą pensję, wpisz sobie w google - spieniężanie stron o zdrowiu i urodzie

    OdpowiedzUsuń
  3. Może przeczytam w ramach relaksu:)

    OdpowiedzUsuń