środa, 31 grudnia 2014

Przekleństwo Imperium. Źródła rosyjskiego zachowania

Autor: Paweł Rojek
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: polityka, socjologia, historia
Liczba stron: 117
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M

Siła, która powstała na wschodzie od lat jest tematem rozważań historyków, politologów i socjologów. Książka poświęcona jest skomplikowanej sytuacji geopolitycznej w naszym regionie. Podtytuł (Źródła rosyjskiego zachowania) sugeruję, że publikacja opisuję zagadnienia związane z polityką rosyjską i świadomości elit tego państwa.

Rojek celnie wskazuje fakt, który umyka wielu badaczom i analitykom w Polsce, iż to koncepcje geopolityczne zapełniły w Rosji próżnię wywołaną przez upadek marksizmu-leninizmu. Niestety ilość i poziom badań wschodoznawczych w naszym kraju, zwłaszcza obszarze analizy rosyjskich koncepcji geopolitycznych i polityki zagranicznej FR jest nadal niewystarczający jak na państwo blisko historycznie związane (różnymi więzami i relacjami) z Rosją na przestrzeni wieków. Stąd cieszy fakt, że badacze zajmujący się filozofią i historią idei, podejmują się także analizy myśli geopolitycznej.

Lektura podzielona jest na cztery rozdziały, poświęcone kolejno zagadnieniom: rosyjskiego imperializmu, idei Moskwy-Trzeciego Rzymu, współczesnych kierunków rosyjskiej myśli geopolitycznej i wreszcie samej idei Rosji-Eurazji, reprezentowanej przede wszystkim przez Aleksandra Dugina, którego poglądom Paweł Rojek poświęcił dużo miejsca. Choć książka pisana jest z pozycji badacza idei, dotyka ważkich kwestii geopolitycznych i choćby z tego powodu powinna zwrócić uwagę czytelników zainteresowanych także geopolityką.

Książka napisana jest w przystępnym języku, utrzymanym w stylu eseju. Autor posługuję się aparatem naukowym ograniczonym do minimum, co zachęca do lektury. Socjolog porusza się sprawnie w gąszczu rosyjskich idei, poruszając poważną tematykę, pisze jednocześnie lekko i interesująco. Najmocniejszą stroną książki Pawła Rojka jest jej kontrowersyjność i tym samym pobudzenie polskiego czytelnika do głębszej refleksji, a może nawet skłonienie części czytelników do otwartej polemiki. Naczelny Presji, w ślad za Dmitrijem Treninem, stara się podważyć ideę odradzania się imperium rosyjskiego. Powtarza za rosyjskim intelektualistą, iż Rosja nie chce być już imperium, ale chce zachować status wielkiego mocarstwa.

Reasumując, gdyby nikt takiej książki nie napisał to należałoby ją po prostu wymyślić. Pierwszą osobą, którą taką publikację wymyśliła, czyli napisała, był redaktor Rojek. Namysł czym jest państwo rosyjskie w swoich najgłębszych warstwach jest bowiem dzisiaj wręcz koniecznością, nie tylko sąsiadów ale całego zglobalizowanego świata. Książka bardzo potrzebna, dlatego zachęcam do lektury.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

2 komentarze:

  1. Książki jeszcze nie czytałam. Bartku wszystkiego najlepszego w Nowym Roku:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecę tę książkę mojemu wujowi, on uwielbia czytać takie książki na temat Rosji. Życzę Ci zaczytanego nowego 2015 roku!

    OdpowiedzUsuń