czwartek, 18 grudnia 2014

Co w duszy gra, co w brzuchu burczy

Autor: Marcin Wolski
Rok wydania: Kraków 2011
Gatunek: poezja, satyra
Liczba stron: 156
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Marcin Wolski jest znaną postacią w środowisku literackim. Pisarz, satyryk i dziennikarz zebrał swoje wiersze w jeden zbiór. Różnorodna tematyka, wydzielona z różnych tomów, moim zdaniem najlepsze i najciekawsze wiersze.

Znajdziemy w książce poezję dotyczącą polityki, o Janie Pawle II, satyrę religijną. Ten ostatni gatunek szczególnie przypadł mnie do gustu. Wiersze są naprawdę bardzo zabawne i głębokie. Uderzają nie tylko w polityków, ale również w media, które często naginają prawdę byle tylko sprzedać gazetę w jak największym nakładzie.

Co w duszy gra, co w brzuchu burczy to mistrzostwo współczesnej satyry. Dowcipy są lekkie, przy czym jest to dość ostry osąd rzeczywistości, co bardzo mnie się podoba. Ukazuję sprawy ważne, odnosi się jednak z wielkim szacunkiem do Polski.

Budowa wierszy odbiega nie co od ostatnich trendów literackich, poetyckich. Pan Marcin nie trzyma się kurczowo nowo-poetyckiego stylu pisania, który pomija interpunkcję i nie trzyma się tradycyjnego stylu. Wolski pisze klasyczne wiersze utrzymując tradycyjny styl (duże litery i interpunkcja). Będąc uczestnikiem warsztatów poetyckich zawsze dziwiłem się tej tendencji, wolę wiersze w klasycznym stylu, w takim jakim pisze autor Co w duszy... . Nie rozumiem tego nowego stylu – mody, której trzymają się tak zaciekle młodzi poeci. Interpretacja autora jest przecież bardzo ważna. Zbyt duże odchodzenie od zamysłu autora może spowodować złe zrozumienie poematu.

Wiersze autora są bardzo w moim guście, zapadają na długo w serce. Mam nadzieje, że powstanie jeszcze nie jedne tomik pana Wolskiego, kto wie może uda się go zaprosić na spotkanie literackie do Kruszwicy. Gorąco zachęcam do poznania twórczości poety Marcina Wolskiego.


Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

3 komentarze:

  1. Poezję cały czas odkrywam, więc czemu nie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Poezję omijam szerokim łukiem, ale moja przyjaciółka ją lubi, więc wspomnę o tej książce.

    OdpowiedzUsuń