niedziela, 4 stycznia 2015

Kardynał Franciszek Macharski

Autor: Hubert Wołącewicz
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: biografia
Liczba stron: 208
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M

Długo by wymieniać wszystkie tytuły kardynała Franciszka Macharskiego. Jest to postać bardzo dobrze znana, szczególnie w Krakowie, gdzie spędził sporą część swego życia sprawując służbę duszpasterską. Krakowianie zachwycali się znakomitymi kazaniami księdza Franciszka. Również jego publikacje i wykłady zapadały na długo w pamięci.

Książka Huberta Wołącewicza jest chyba najlepszą spisaną biografią jaką czytałem. Ponad dwieście stronic obejmuje życiorys kardynała, wywiady z rodziną i znajomymi, a także pokaźny zbiór czarno-białych fotografii, również z dzieciństwa Franciszka Macharskiego. Biografia zawiera także przypisy przybliżającą nam sylwetkę następcy Karola Wojtyły w Krakowie. Spośród wszystkich historii dających świadectwo wyróżnić trzeba wypowiedź profesora Toranczewskiego, Ziejki, a także Kubiaka, ale także znaczące są wypowiedzi młodszych świadków, którzy ukazują jak skromnym i prostym człowiekiem był ksiądz Franciszek.

Lekturę zamyka epilog-geneza książki, która ukazuje w doskonały sposób po co powstała ta pozycja i do kogo jest skierowana. Dowiemy się jak wiele osób było zaangażowanych w jej powstanie. W tej części książki znajdziemy również podziękowania i skróconą część życiorysu kardynała.

Na koniec możemy przeczytać fragmenty przemówień księdza kardynała Macharskiego. Wśród nich znajdziemy również list napisany przez papieża Jana Pawła II z okazji 20 rocznicy objęcia przez Franciszka Macharskiego funkcji kardynała krakowskiego.

Całość napisana jest przyjemnym piórem. Opowieść o kardynale Franciszku jest bardzo interesująca i niezwykle wciągająca. Książka nie jest oceną pracy Macharskiego, a jedynie pewnym punktem widzenia, który ukazuję nam solidny kawał życia tego niesamowitego człowieka. Zapraszam do lektury.

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    4 komentarze:

 1. Dopisuję do listy książek do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego typu książki zupełnie nie leżą w sferze moich zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam nigdy książki o tej postaci, więc czemu nie. Na pewno wiele dobrego bym się dowiedziała ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Postać kardynała Macharskiego nie jest mi szerzej znana, więc z przyjemnością sięgnę po tę pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń