środa, 28 stycznia 2015

Tajemnicza Wyspa

Autor: Juliusz Verne
Rok wydania: Warszawa 1968
Gatunek: przygoda, fantasy
Liczba stron: 694
Źródło/Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Juliusz Verne to obowiązkowy autor dla fanów literatury fantastyczno-naukowej. Wielu pisarzy wzorowało się na jego książkach. Czym charakteryzuje się jego twórczość? Dla tych którzy nie mieli styczności z tym niezwykłym autorem powiem, że utwory Verne posiadają wszystkie cechy doskonałej przygody. Znajdziemy w niech szybką akcję, niezwykłe postacie o skomplikowanych charakterach, tajemnicze miejsca, straszliwe potwory, skarby, jednym zdaniem pisząc są to przygodówki wartę poświęcenia czasu. Co ciekawe nie są to książki, które odkłada się na półki na długo. Po jakimś czasie do nich wracamy.

Trafił do mnie dwutomowy Verna, grubo ponad 600 stron. Książka nosi tytuł „Tajemnicza Wyspa”. Część z nas kojarzy tytuł chociażby z ekranizacji kinowych. Książki, które otrzymałem mają ponad pół wieku, gdzieś w swoich zbiorach mam już TW, ale lubię starocie. W ta pozycja jest zdobiona czarno-białymi szkicami, podobne rysunki towarzyszyły mnie w dzieciństwie. Kiedyś nie liczyły się ilustrację, a treść.Rok 1865, trwa wojna secesyjna. Pięciu jeńców, w bardzo dramatycznych okolicznościach, ucieka balonem z opanowanego przez południowców Richmond. Poważnie uszkodzony balon, miotany huraganem dociera do wybrzeża nieznanej wyspy... Jak potoczą się losy rozbitków? Czy przetrwają w tych mało sprzyjających okolicznościach? Jak zorganizują sobie życie?

Uważam że, "Tajemnicza wyspa" jest zdecydowanie najlepszą książką, jaką napisał Jules Verne. Opowiada ona o losach pięciu Amerykanów, którzy trafiają na bezludną wyspę na Pacyfiku. Zdani tylko na siebie, prowadzą pełne niebezpieczeństw życie. Jednak w pewnym momencie zauważają, że zaczynają się dziać wokół nich bardzo nietypowe rzeczy...Powieść polecam z czystym sercem. Od tej książki zaczęła się moja przygoda z twórczością Verne'a. Dzięki niej przeczytałem już chyba wszystkie inne jego powieści. Kto przeczyta "Tajemniczą wyspę", na pewno nie pożałuje. Barwne postacie bohaterów pozostaną na długo w jego pamięci, nie pozwalając o sobie zapomnieć. Przeczytajcie koniecznie tę niezwykłą i pełną przygód książkę, w której ostatni raz pojawia się postać tajemniczego Kapitana Nemo i rozwiązana zostaje jego zagadka.

Juliusz Gabriel Verne, fr. Jules Gabriel Verne (ur. 8 lutego 1828 w Nantes, zm. 24 marca 1905 w Amiens) – francuski pisarz, dramaturg i działacz społeczny. Powszechnie uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej, autor kilkudziesięciu powieści, kawaler Legii Honorowej (1870). Pisał powieści podróżnicze i fantastyczno-naukowe oraz historyczne, geograficzne, kryminalne, a także sztuki teatralne i wiersze.

4 komentarze:

  1. Czytałam dawno temu. Mam nadzieję, że obecnie młodzież zagląda do książek tego wielkiego pisarza.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam w dzieciństwie:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tytuł coś mi mówi, albo słyszałam o niej lata temu, albo... kiedyś czytałam ;)

    OdpowiedzUsuń