piątek, 19 lipca 2013

Rozmowy z Puszkiem

Autor: Anna Karwińska
Rok wydania: Kraków 2010
Gatunek: bajka
Liczba stron: 36
Wydawnictwo: WAM
Źródło obrazka: fotografia własna


   Kto z nas nie lubi bajek? Czytali nam je rodzice, gdy byliśmy dziećmi. Poznaliśmy niesamowite światy, pełne równie barwnych bohaterów i mnóstwo przepięknych przygód. Dziś dorośli, sami czytamy naszym dzieciom bajki. Chcemy aby poznały ten dreszczyk, którego doświadczyliśmy, gdy nam kiedyś czytano. 

   Profesor Anna Karwińska, jest autorką Rozmów z Puszkiem. Książeczka jest zaadresowana do dzieci, jak sądzę w wieku przedszkolnym, chociaż moja dwuletnia córeczka także okazuje pewne zainteresowanie tym opowiadaniem. Myślę, że to za sprawą pięknej oprawy graficznej oraz ilustracji, których autorką jest Anna Podczasy.

- Ty istniejesz dzięki wyobraźni. Pamiętasz jak się tu znalazłeś?

   Książeczka opowiada o przygodach kudłatej, dość sympatycznej postaci o imieniu Puszek. Bohater bardzo chcę poznać świat. Jednak aby się czegoś dowiedzieć musi zadawać bardzo dużo pytań, na które chętnie odpowiada narrator. Pod postacią Puszka skrywa się, prawdopodobnie jakiś malec, przedszkolach z otoczenia pisarki.


"...Jestem najlepszym przyjacielem na świecie. Zawsze się z nim bawię. Mówię mu co ma robić, i... w ogóle..."

   Puszek dowiaduje się, czym jest wyobraźnia, jak odróżnić prawdziwą od fałszywej przyjaźni i jaka jest istota przyjaźni. Uczy się jak zrozumieć innych, a także tak ważne słowo jak odpowiedzialność.
W poznaniu tych wszystkich wartościowych słów - zagadnień, pomagają mu przyjaciele: Niciak, Wełniaczka oraz pochodząca z Brazylii Irati. Cała gromadka jest zrobiona z tego, co ich twórcy mieli akurat pod ręką. Dla przykładu Niciak został zrobiony ze splątanego motka jasnozielonych nici.

   Utwór ma formę wywiadu z tytułowym Puszkiem. Różowo brzuchaty bohater, dowie się między innymi, że nie wolno wyobcowywać innych, tylko dla tego, że ich nie rozumiemy, a także, że trzeba ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. Fantastyczna bajka, naukowa, zdobiona przepięknymi ilustracjami, przeplata jest także ćwiczeniami, podczas których dziecko samo będzie mogło pobawić się na przykład, w stworzenie własnej Wełniaczki, czy innego bohatera przy pomocy kredek i papieru. Ważne zagadnienia są dodatkowo pogrubiane i oznaczone innym kolorem. Wyobraźnia jest przykładowo czerwona. Taki zabieg ma pomóc w skupieniu się i zapamiętaniu owego słowa, czy zagadnienia. To bardzo typowe z punktu widzenia psychologii dziecięcej. Autorka jest socjologiem, jest to dość widoczne w jej książce. Gorąco polecam rządnym wiedzy maluszkom, rodzicom z resztą także.

moja ocena: 7,5/10

5 komentarzy:

 1. I kolejna świetna bajeczka, bardzo mądra i zajmująca! podoba mi się ten Puszek !

  OdpowiedzUsuń
 2. Maluszkiem już nie jestem, a rodzicem jeszcze :). Ale myślę, że gdyby było inaczej, z pewnością sięgnęłabym po tę książeczkę..:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy prędzej, czy później wraca do bajek :)

   Usuń
 3. Czasami mam ochotę odłożyć ,,dorosłe" książki w kąt i powrócić do tego typu powiastek gdzie wszystko kończy się dobrze, jest morał i oczywiście piękne ilustracje:).
  Chętnie kupię te książeczkę jakiemuś dzieciaczkowi w prezencie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że są jeszcze bajki, zawsze to jakaś odskocznia, od poważnej, ciężkiej literatury.

   Usuń