czwartek, 19 grudnia 2013

Bez Ciebie

Tytuł: Bez Ciebie - wsparcie po stracie bliskiej osoby

Autor: Freya v. Stulpnagel
Rok wydania: Białystok 2013
Gatunek: poradnik, poezja, psychologia
Liczba stron: 147
Źródło/Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Źródło obrazka: fotografia pobrana ze strony wydawnictwa
   Największą zagadką dla człowieka jest śmierć. Nie da się przed nią uciec, nie możemy jej przekupić, ani w żaden sposób oszukać. Prędzej, czy później nas dopadnie. Możemy się natomiast na nią przygotować, żegnając się z bliskimi. Dajemy w ten sposób czas rodzinie aby mogli się pogodzić ze stratą. Nie wszyscy jednak dożywają sędziwego wieku. Strata bliskiej osoby, szczególnie, gdy umiera tragicznie, jest bolesnym ciosem dla najbliższych. Jak przetrwać ten trudny okres? Co robić, aby nie poddać się smutkowi i ciężkiej depresji? Dlaczego ludzie odbierają sobie życie? Oto pytania, na które odpowiedzi powinniśmy poszukać w książce pod tytułem Bez Ciebie.

   Autorka pracuje jako psychoterapeutka. Po stracie syna, jej świat przewrócił się do góry nogami. Zdołała się jednak pozbierać. Dziś pomaga ludziom pogrążonym w żałobie. Prowadzi seminaria, na których uczy jak poradzić sobie z kryzysem związanym z żałobą po bliskiej osobie.

   Publikacja opisuje jak sobie radzić z emocjami. Ktoś kiedyś napisał, że to nie ludzi stojących nad progiem śmierci się przygotowuje; raczej ich bliskich i otoczenie. Wiele jest prawdy w tym cytacie. Książka zawiera wskazówki jak przetrwać - jak twierdzi autorka, najcięższe chwilę po śmierci ukochanej osoby. Pisarka poruszyła bardzo delikatny temat, związany z samobójstwem. Nie wiele wiemy o ludziach, którzy decydują się na zakończenie swego życia w tak dramatyczny sposób. Terapeutka wyjaśnia jak zbudowana jest psychika takiej osoby oraz jak powinna zachować się rodzina. Często bywa tak, że brakuje wsparcia ze strony najbliższych. Spowodowane to jest tym właśnie, że nie potrafimy się odnaleźć w tej trudnej sytuacji. Nie wiemy co powiedzieć ani jak się zachować. Po zagłębieniu się w treść książki będziemy wiedzieli jak nieść pociechę po stracie.

   Myślę, że książka znajdzie spory odbiór wśród czytelników. Opisane w niej wiersze mocno trafiają do serca. Publikacja bardzo potrzebna, oczywiście polecam.Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa
 Studio Astropsychologii, za co serdecznie dziękuję! 
http://studioastro.pl/
 moja ocena: 7/10

6 komentarzy:

 1. Książkę mam, czytałam i polecam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się warta zapoznania z nią

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesująca pozycja. Może w przyszłym roku się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przerażają mnie takie tematy, może dlatego, że traktuje je bardzo osobiście. Sama myśl o tym, że kogoś z moich najbliższych mogłoby zabraknąć, przyprawia mnie o mdłości. Za to Twoja recenzja jest świetnie napisana i cudnie się czyta. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i również polecam. Najciekawsze były wskazówki jak rozmawiać z osobą, która utraciła bliską osobę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo potrzebna książka. Chętnie się z nią zapoznam:)

  OdpowiedzUsuń