wtorek, 18 lutego 2014

Tajemnica Marii Magdaleny


 


Autor: Paweł Lisicki
Rok wydania: Kraków 2014
Gatunek: dokument, teologia
Liczba stron: 212
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Źródło obrazka: obrazek skopiowany ze strony Wydawnictwa M


W ubiegłym roku miałem okazję poznać publikacje, która sporo namieszała wśród zwolenników teorii antychrześcijańskich, mam na myśli książkę pod tytułem Kto zabił Jezusa? Pawła Lisickiego. Kontynuacją tejże publikacji (tak sądzę) jest nowy dokument autora pod tytułem Tajemnice Marii Magdaleny. Jest to kolejna próba obalenia mitów związanych z historyczną postacią, tak ściśle powiązana z wiarą chrześcijańską.

W Kto zabił Jezusa? pokazywałem, do czego prowadzi niektórych komentatorów nowa wrażliwość po Holocauście. Podobne skutki pociąga za sobą przyjęcie ideologii feministycznej. I w jednym, i w drugim przypadku traktuje się teksty Nowego Testamentu jak z góry podejrzane. Nie jest ważne to, co mówią, bo to, co mówią, pokazuje tylko świadome zamiary autorów. Ważniejsze jest to, o czym milczą, albo też o czym mówią półgłosem.1

Na celowniku autora pojawiła się kobieta, Maria Magdalena, o której tak naprawdę wiemy niewiele i jak to jest zwykle z podobnymi postaciami, łatwo staje się celem ludzi ubarwiających prawdę na rzecz własnych potrzeb, a także kolejnej próby oczernienia Kościoła. Dziennikarz dokonując analizy wielu źródeł, próbuje nam pokazać kim naprawdę była Maria i jaką rolę odegrała w życiu Jezusa. Pokazuje jak błędna jest interpretacja Biblii przez niektórych autorów antychrześcijańskich ale także przez nurt feministek, które w zły sposób pojmują symbolikę związaną z Marią. Obala mity i w sposób naukowy ukazuję nam w racjonalny sposób role Marii Magdaleny w Piśmie Świętym.

Nie jestem zwolennikiem historii alternatywnej, dlatego podobał mnie się bardziej sposób w jaki autor opisuje motywy historyczne i chrześcijańskie, myślę że wątek związany z feminizmem zajmuje trochę za dużo miejsca jak na tak poważną publikację, nie ze wszystkim także co pisał autor można się zgodzić. Najciekawszy jest rozdział opisujący sam przekaz o Marii.

Książka trudna, na pewno nie dla każdego, znajdzie czytelników wśród osób interesujących się najnowszymi odkryciami z zakresu Biblii. Dokument powinien także sprawić przyjemność teologom oraz każdemu kto chce poznać historię ucznia Chrystusa, kobiety która znalazła w sobie tyle odwagi i siły aby móc mu towarzyszyć do końca jego męki i służyć mu ostatnią przysługą.

 moja ocena 7/10
 
Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

1P. Lisicki, Tajemnica Marii Magdaleny, Kraków 2014, s. 118.


3 komentarze:

  1. Historia Marii Magdaleny jest niezwykle ciekawa. Kontrowersje narastające wokół tej postaci niejako się jej przysłużyły. Dzięki nim mnóstwo ludzi zainteresowało się tą niesamowitą kobietą i jej współczesnymi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa historia, z chęcią się zapoznam, chociaż nie wygląda na łatwą książkę

    OdpowiedzUsuń