niedziela, 6 października 2013

Egzotyczne rośliny lecznicze

Autor: Teresa Lewkowicz - Mosiej
Rok wydania: Kraków 2013
Gatunek: leksykon, poradnik
Liczba stron: 183
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Źródło obrazka: obrazek skopiowany ze strony Wydawnictwa M

   Pamiętam jak w kuchni u mojej babci wisiały i suszyły się różnego rodzaju zioła. Zapach lawendy, kminku i kopru czuć było  za nim jeszcze przekroczyło się drzwi do domu dziadków. Kiedyś środki farmaceutyczne nie były tak rozpowszechnione, a ludzie chętniej na dolegliwości sięgali po napary, herbaty i temu podobne źródła lecznicze, które daje nam natura. Pamiętam, że ludzie z miasta specjalnie przyjeżdżali aby poprosić o bez, lipę lub inne zioła. Dziś powoli wracamy do tej praktyki, może to za sprawą wygórowanych cen za lekarstwa, a może po prostu co raz więcej dowiadujemy się o tych właśnie cennych dla zdrowia roślinach. Nie ukrywam, że mnie to ogromnie cieszy.

"W niniejszej pracy staram się zachęcić do uprawy niektórych roślin egzotycznych, które mogą być przydatne do przeprowadzenia domowej kuracji, a także do przyprawiania potraw."

   Pani Teresa Lewkowicz - Mosiej jest autorem poradnika, który opisuje czterdzieści egzotycznych roślin. Leksykon pod tytułem Egzotyczne rośliny lecznicze daje nam możliwość poznania leczniczych właściwości takich roślin jak: cytryna, banan, ananas, melisa, pieprz czarny, czy znana nam wszystkim melisa. Poznamy ich niezwykłe właściwości ale również kraj pochodzenia i budowę tych niepowtarzalnych roślin. Dzięki tym podstawowym wiadomością będziemy mogli sami zająć się uprawą niektórych z tych ziół. Na  pewno na naszej działce, czy w naszym ogródku znajdzie się miejsce dla tych fenomenalnych roślin.

"Wyciągi i nalewki z kłączy oraz kłącze sproszkowane wchodzą w skład leków zalecanych przy chorobie lokomocyjnej oraz specyfików pobudzających apetyt i ułatwiających trawienie."

   Poradnik wyróżnia ładna oprawa graficzna. Każda roślina została zilustrowana na oddzielnej stronie. Daje nam to pogląd na budowę oraz bliższe poznanie tych egzotycznych roślin. Leksykon bardzo ciekawy, świetnie nada się na prezent dla fanów ogrodowej przygody. Warto poznać ten leksykon, może ktoś choruje na chorobę lokomocyjną albo wrzody, książka przybliży nam jak sobie radzić z podobnymi dolegliwościami. Może komuś bardziej zasmakuje nalewka niż kolejna tabletka przeciwbólowa. 

moja ocena: 7,5/10

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    

1. Teresa Lewkowicz - Mosiej, Egzotyczne rośliny lecznicze, Kraków 2013, s. 7.
2. Ibidem, s. 77.


2 komentarze: