środa, 11 września 2013

Przebudzenie

Autor: Joanna Lichocka
Rok wydania: Kraków 2012
Gatunek: dokument, publicystyka, wywiad
Liczba stron: 177
Źródło/Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Źródło obrazka: obrazek skopiowany ze strony Wydawnictwa M

   10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 doszło do tragedii, po której zamarła cała Polska. Katastrofa rządowego samolotu w Smoleńsku na zawsze zapisze się na czarnych kartach historii naszego kraju. Zginęło wówczas 96 osób. Elita naszej władzy, inteligencja, wojskowi oraz duchowni, którzy lecieli na uroczystość 70 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Jak wówczas reagowało społeczeństwo i media? Jak reagował rząd? Czy staliśmy bierni i przyglądaliśmy się całej tej sytuacji? O tym jest książka Joanny Lichockiej pod tytułem Przebudzenie.

"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie."

   Przebudzenie to zbiór wywiadów z ludźmi, którzy powiedzieli nie władzy i mediom. Od samego początku próbowano manipulować społeczeństwem, z czasem kłamstwa podawane przez media i Rząd były tak jasne, że miejscami aż śmieszne. Naród nie dał się jednak zakuć w kajdany bezradności. Ludzie wyszli na ulice chcąc zjednoczyć się i pokazać, że jesteśmy narodem solidarnym, a ta tragedia nie jest nam obojętna.

   Wywiadu Pani Lichockiej udzielali Anita Czerwińska, Anna Ornatowska - Magierowska, Daniel Górnicki, Marek Głowacki, Andrzej Olszewski oraz Wojciech Wencel. Różni ludzie, jeden punkt widzenia. Wywiady pokazują jak my Polacy reagowaliśmy w tych trudnych dniach. Na Krakowskim Przedmieściu stawiło się jak na wezwanie tysiące ludzi. W ciszy i modlitwie przeżywając cały dramat związany z katastrofą. Zbierają się nadal dziesiątego każdego miesiąca aby pokazać, że zależy nam na prawdzie i że pamiętamy.

"To jest takie naturalne miejsce dla warszawiaków, gdzie można pokazać swój sprzeciw, spotkać się, nawet w takich chwilach jak w stanie wojenny..."

   Z książki dowiemy się o tym co o katastrofie Tupolewa i całym śledztwie sądzą zwykli ludzie, uczestnicy pochodu z pochodniami. Dowiemy się jak przebiegała walka o krzyż oraz kto brał w niej udział, a także co dla ludzi oznaczał ten symbol. Wywiad ukaże prawdę o kłamstwach jakie nam przez ostanie lata sprzedają media oraz nieudolności rządu. 

"Wszyscy marzymy o państwie, w którym człowiek mógłby naprawdę głęboko przeżywać wspólnotowe radości i cierpienia, zamiast prześlizgiwać się po powierzchni, jak to jest w tej chwili."

   Podsumowując książka ta powstała na potrzeby ludzi, którzy dość mają kłamstw i chcą dowiedzieć się prawdy o obliczu Polski, o ludziach którzy kochają ojczyznę i czują, że trzeba coś zmienić. Piękny gest jakim jest Pochód każdego dziesiątego miesiąca na upamiętnienie tych wielkich ludzi, ukazuje że jesteśmy wstanie sprzeciwić się systemowi. Pokazuje, że niezależnie od tego czy jesteś dyrektorem w wielkiej firmie, nauczycielem, studentem, poetom czy kimkolwiek innym jesteś jednocześnie Polakiem, katolikiem, patriotom. 
Książka ma formę wywiadu dlatego czyta się ją dość przyjemnie. Miłym dodatkiem jest również płyta z wierszami Pana Wencela. Nie są to jednak wiersze lekkie, dlatego polecam słuchaczom o mocnych nerwach. Zapraszam do poznania tej lektury i historii ludzi którzy opowiadają się za prawdą.

moja ocena: 7/10

Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa M za co serdecznie dziękuję!!! 
    


1. Joanna Lichocka, Przebudzenie, Kraków 2012, s. 26.
2. Ibidem, s. 144.
3. Ibidem, s. 176.

7 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę przeczytać te wywiady. Jestem ciekawa jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Specjalnie nie pisałem za dużo o tym co sam myślę o całej tej sytuacji ani o tym co się dzieje w Polsce ale kto śledził moje ostatnie recenzje z wydawnictwa M na pewno sam dojdzie do tego jakie są moje poglądy na temat władzy i mediów. Pierwszą recenzje, którą napisałem o "Przebudzeniu" wykasowałem po tym jak ją przeczytałem, była za ostra aby ją wystawić na tak młodym blogu, no i może zawierała za dużo spoilera :)

   Usuń
 2. Katastrofa smoleńska przeraziła mnie. Byłam nią szczerze przejęta i każdą drobnostkę na ten temat czytałam z zainteresowaniem. Jednak im dłużej było to powtarzane w wiadomości, w gazecie, w internecie tym bardziej miałam tego dość. Zrobiono z tego cyrk na kółkach, nie wspominając już o tym, że 10 kwietnia podzielił Polaków, zamiast zjednoczyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka w formie wywiadów? Kupuję to! Zawsze to jakaś miła odmiana :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że cały temat tej katastrofy zaczyna mnie już troszkę denerwować, bo mimo że sprawa już ucichła, to jednak często powraca w mediach w nieodpowiednim kontekście. I ogromna szkoda, że ta tragedia przyczyniła się swojego czasu do wybuchu tylu niepotrzebnych emocji i tylu podziałów. Raczej nie sięgnąłbym po tę książkę, bez względu na to, jak ważne treści zawiera. Po prostu osobiście odciąłbym tę katastrofę od polityki (choć to nie możliwe) i zachował dla ludzi, dla rodzin, szacunek, bez wykorzystywania tego co się stało w jakimkolwiek innym kontekście poza wspomnieniu o tragedii. I gdyby to były wywiady poświęcone właśnie wspomnieniom o tych ludziach - wtedy chętnie. Ale to nie ta pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może od początku mediom chodziło o to aby zniechęcić ludzi do tak ważnej sprawy. Może celowo podają od wielu miesięcy kupe wiadomości na temat katastrofy, a ludzie znudzeni już tym stekiem kłamstw powielanych na różnych stacjach powoli zapominają o tym co się stało. Faktem jest, że zginęło wielu wybitnych Polaków i o tym należy pamiętać.

   Usuń
 5. Muszę przeczytać! Hm...Ciekawe jak wyglądała pierwotna wersja Twojej recenzji... Szkoda, że uznałeś, że Twój blog jest za młody, by publikować nieco ostrzejszą w osądach recenzję.

  OdpowiedzUsuń