piątek, 20 lutego 2015

Chłopcy z ulic miasta

Autor: Halina Górska
Rok wydania: Warszawa 1975
Gatunek: powieść przygodowa
Liczba stron: 74
Źródło/Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Akcja książki Haliny Górskiej dzieje się we Lwowie w latach trzydziestych. Opowiada o działalności pewnej świetlicy, do której uczęszczali chłopcy gazeciarze i inne dzieci z nizin społecznych. Autorka przedstawia walkę jaką muszą toczyć chłopcy z ulic, aby przetrwać kolejne dni w tych trudnych czasach. Pisarka ukazuję jak wielką ma wartość przyjaźń. Chłopcy z ulic Lwowa, znalazłszy życzliwych i przyjaznych ludzi w miejskiej świetlicy, powoli odnajdują swe utracone dzieciństwo. Odzyskują wiarę w sens życia, w którym jest również miejsce na wielkie uczucia i wzniosłe ideały.

Chłopcy z ulic miasta to znakomita książka, choć tematyka, którą porusza jest bardzo trudna. Treść jest zbudowana na zasadzie tradycyjnej noweli. Bohaterów da się lubić. Lektura szkolna dawno już nie widnieje na liście obowiązujących lektur szkolnych, a szkoda ponieważ niesie bardzo ważne przesłanie. Można rzec ponadczasowe.

Ilustrację do książki wykonała Leonia Janecka. Świetnie wplatają się w historię. Czarno-białe szkice należą do moich ulubionych kresek, szkoda że dziś wszystko musi być kolorowe...


Książka skierowana jest do młodzieży w wieku gimnazjalnym (dawniej VII klasa podstawowa), dorośli jednak również nie zawiodą się na tej pozycji. Polecam do sięgnięcia po tą zapomnianą przez oświatę lekturę. 

4 komentarze:

 1. Szkoda, że ta książka została zapomniana. :( Nie jest obszerna a widać, że niesie za sobą ważne wartości których potrzeba dzisiejszej młodzieży. Może kiedyś wróci do szkolnych bibliotek. :) Ja podobnie jak Ty Bartłomieju lubię czarno-białe ilustracje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam tej książki. Ale perełki wynajdujesz!

  OdpowiedzUsuń
 3. W dzieciństwie nie czytałam tej książki, ale polecę ją teraz mojemu synowi:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A zna ktoś może wszystkich bohaterów i mógłby ich wymienić?

  OdpowiedzUsuń